Yenidoğan Sünneti

Sünnet en erken ne zaman yapılabilir?

Doğumdan itibaren bebeğin uygun olduğu en erken dönemde sünnet yapılabilir. Doğumu takiben bir gün sonra yapılmasının daha uygun olacağını düşünüyorum. Bu yolla ailenin ve bebeğin ilk günün koşullarına uyum sağlaması mümkün olacaktır.

 
Hangi ay ya da yaş en sağlıklısı?
Sünnet ameliyathane koşullarında, cerrahi prensiplere uyularak, deneyimli bir uzman tarafından yapılır ve işlem sonrası yara bakımı kurallarına uygun yapılırsa her yaşta olabilir. Bunun yanı sıra üç yaş civarında çocuklar kendi cinsiyetlerini ve genital organlarını tanımaya başladıklarından, bu yaşlarda bölge ile ilgili cerrahi girişimlerde daha hassas olacaklardır. Bu dönemde uygun olmayan koşullarda yapılacak olan bir sünnet girişimi, doğal olarak psikolojik olarak daha fazla etki bırakabilir. Yaşça büyük çocuklarda bile yaşıtlarından duydukları hikayelerden dolayı, uygun psikolojik hazırlık sağlanamadığı takdirde, sünnet  travmatik bir girişim olarak hafızada kalabilir.
 
Hangi durumlarda yenidoğan sünneti uygulanmaz?
Bebekte hipospadias gibi doğuştan penis anomalisi var ise ilerde sünnet derisi onarımda kullanılabileceğinden yenidoğan sünneti uygulanmamalıdır. Bunun yanı sıra prematüre veya konjenital bir hastalığı olan bebeklerde ya da ailesinde hemofili hastalığı öyküsü olanlarda yenidoğan sünneti uygulanmaz.


12345


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük