Muhteşem Yenidoğan

Hepimizin bildiği bir gerçek var: bir bebeğin doğumu, eve yeni bir bireyin katılışı, mutluluk ve heyecan olduğu kadar belirsizlik ve endişeyle de doludur. Dokuz ay boyunca süren hamilelik, evde haftalarca süren hazırlık ve saatler süren doğum tecrübesi, aslında bir bakıma kendimizi bu yeni aile üyesine hazırlamak için yapılır.

Bebeğin doğumuyla beraber, anne babalar bu tamamen kendilerine bağımlı insan yavrusuna karşı hem heyecan duyarlar, hem de biraz korkarlar. Aslına bakarsanız yeni anne babalar çok şanslıdır, çünkü bebekler çok özel refleksler, tam çalışan beş duyu organı (görme, duyma, tat alma, koku alma ve dokunma) ve ona bakanlara bu duyu organları ile kendilerini ifade etme yeteneği ile doğarlar.

Ses duyma
Yeni doğan bir bebek hemen her şeyi duyabilme yeteneğine sahiptir ve dış dünyayla ilk kez ses vasıtasıyla tanışır. Bir çocuk kafasını birçok farklı sese çevirir, ancak yapılan araştırmalar yeni doğan bebeklerin insan sesine, özellikle de doğmadan önce alıştığı annesinin sesine duyarlı olduğunu göstermektedir. Çocuğun anne karnındaki son döneminde bebek hemen her şeyi duyabilir. Bebeğinizin sağlıklı beyin gelişimi açısından onunla konuşmak çok önemlidir. Kitap okumak, müzik dinletmek, şarkı söylemek ve konuşmak bebeğinizin daha çok kelime duymasını ve öğrenme yeteneğinin artmasını sağlayacaktır.


123


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük