Hamilelikte Panik Atak

Dokuz ay on gün süren hamilelik serüveni, kimi anne adayları için sorunsuz, kimileri için de birtakım rahatsızlıklarla geçebiliyor. Özellikle de hormonların etkisi sebebiyle hamilelikte kadınlar fizyolojik veya psikolojik birtakım sıkıntılı dönemler geçirebiliyorlar. Bazı anne adayları bu dönemde kendilerini sürekli mutlu hissederken bazıları da sinirli ve karamsar olabiliyor. En çok da genetik yatkınlıklar bu dönemde yaşanan sorunların sebebi olabiliyor. Hamilelikte genetik yatkınlıkla ortaya çıkabilecek nadir rahatsızlıklardan biri de "Panik Atak".  

Panik atak bozukluğu nedir?
Panik bozukluğu, psikiyatride anksiyete (kaygı) bozuklukları başlığı altında yer alan rahatsızlıklardan birisidir. Herhangi bir neden olmadan ortaya çıkan, özellikle kalp çarpıntısı (taşikardi), nefes alamama (boğulacakmış gibi hissetme)  boğazda tıkanma hissi, kontrolünü kaybetme, bayılma, delirme, çıldırma ve ölüm korkularının eşlik ettiği panik nöbetleri ile karakterdedir. 
 
Panik nöbeti sırasında kişiler, sanki kalp krizi veya beyin kanaması geçiriyorlarmış, bayılıp, kontrollerini kaybedeceklermiş, toplum içinde mahcup olup, yardım alamayacaklarmış gibi düşüncelere kapılırlar. Beklenmedik zamanlarda ortaya çıkması, kişinin uyumunu ve yaşam kalitesini bozması en önemli özelliklerinden sadece birkaçıdır. Yapılan araştırmaların sonucuna göre ABD'de her beş kişiden birinin panik atak geçirdiği belirlenmiştir. Ülkemizde de her yüz kişiden 4'ünün tedavi gerektirecek düzeyde panik atak problemiyle karşı karşıya olduğu sanılıyor. 


12345


YORUMLAR
Bu yazılanların hepsini ben yaşıyorum 4 aylık hamileyim ama benim sorunlarım hamilelikden 3 ay önce başladı halen daha devam ediyor bir anda daha önce yaşamadığım şekilde kalp krizi geçiriyorum diye acile kaldırıldım ekg çekildi akciğer filmi çekildi bi sorun yok pskolojik dendi inanmadım halen daha inanamıyorum ama gerçekten çok zor bi durum eşiminde huzurunu bozuyorum heran ölecekmişim gibi hissediyorum allahım kimseye vermesin bu sıkıntıyı beni ve benim gibileride bu sıkıntıdan bir an önce kurtarsın

Merve Kotan | 4.11.2010 14:17:00   

Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük