Uzmanlarımız

Psikolog Serap Duygulu( Kimdir? )
Ruh Sağlığı

Çocuklar, yetenekleri ve yarışma programları

Yetenek nedir?
Her insan doğuştan bazı özelliklerle donatılmış olarak dünyaya gelir.Her birimizin bir başkasından farklı becerileri ve yetenekleri vardır.
 
Günlük hayatımızda bu kavramları çok sık kullanıyor olmamıza rağmen bazen kavramların birbiriyle karıştırıldığını görüyoruz.Peki yetenek nedir, kimler yeteneklidir ya da yetenekli olup olmadığımızı nasıl anlayabiliriz?
 
Öncelikle yetenek nedir,onu tanımlamakta fayda var.Kişinin doğuştan getirdiği ve herhangi bir alanda onu başkalarına göre daha farklı kılan her tür yeterlilik ve üstün beceri özelliği yetenek tanımlaması içinde yer alır. 
 
Yeteneği, beceri ya da ilgi ile karıştırmamak gerekiyor.Genellikle hepimizin içine düştüğü yanılgı budur.Özellikle çocuklarımızın heveslendiği,istediği,ilgi gösterdiği her tür çalışmayı ya da çabayı yetenek olarak tarif etmek yanlıştır.
 
Yetenekten bahsetmek için bütün bunlardan farklı başka şeyler olması lazım.Yetenek olmadan da ilgi ve istekle çok başarılı sonuçlar almak elbette ki mümkündür.Ancak eğer yetenek varsa o yapılan çalışma farkıyla,kendisini ortaya koyar ve benzer çalışmalardan hemen bu farklılığıyla ayrılır.İşte bu farkın adı yetenektir.
 
Aslında yetenek, herkesin yapabileceği şeyleri,herkesten farklı yapabilmek becerisidir.
 
Bilinmelidir ki her çocuk, doğuştan en az bir konuda yetenekli olarak dünyaya gelir.
 
Bütün mesele çocuğun hangi konuya karşı ilgili ve yatkın olduğunu doğru olarak anlayabilmektir. Eğer sağlıklı ve yeterli şartlar oluşturulmamışsa ve çocuğun hangi alanda yetenekli olduğu anlaşılmazsa, hem doğuştan getirdiği yeteneği,hem de varsa çocuğun konuya olan ilgisi kaybolup gidecektir. Dolayısıyla anne babaların görevi çocuğun yetenek ve becerilerini işler hale getirmek yani gün ışığına çıkartmaktır.
 


123456

UZMANIN DİĞER YAZILARI

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük