Lohusalık ve Mastit

 

Bebeğinizi doğurdunuz hatta kucağınıza da aldınız.Doğumdan sonra pek çok kadın oh diyemeden kendini emzirmeyle ilgili problemlerle baş başa bulur…Bu problemlerin bazıları önemsizdir bazıları ise gerçekten sağlığınızı olumsuz etkileyebilir.İşte bunlardan biri ;bebeğinizi emzirirken sağlığınızı olumsuz etkileyebilecek Mastit hastalığı… 

Mastit nedir? neden Oluşur?
Memede abse ve enfeksiyon (Mastit), daha çok süt veren annelerde veya yeni sütten kesmiş kadınlarda görülen bir çeşit meme iltihabıdır. Emzirme sırasında meme başında oluşan çatlaklardan meme içi dokusuna giren çoğunlukla Stafilokokus aerus veya  nadiren streptok ailesinden bakterilerin yol açtığı  bir enfeksiyondur. Eğer tedavi edilmez ise meme absesi oluşmaktadır. Meme absesi genellikle meme başından 1 cm den daha  uzakta oluşmaktadır. 
 
Lohusalık dışında meme enfeksiyonu ender olarak görülmektedir. 
 
Bu durumda, altta yatan nedenler ; şeker hastalığı (diyabet), kronik hastalıklar, AİDS veya       bağışıklık sistemini zayıflatan diğer hastalıklar araştırılmalıdır. 
 
Annenin stres altında süt kanalları yeterince uyarılmazsa süt kanallarında yığılma olur ve buda iltihaba sebep olabilir.
 
Anne lohusalık döneminde yeterince emzirememesi sonucunda da memede süt birikmesine bağlı meme dokusunda sertlik, titreme ateş  yükselmesi olabilir ve bu tabloya genelde ‘süt ateşi’ adı verilir. 
 
Lohusalıkta neden mastit daha sık görülür?
Meme organı çeşitli bez ve kanallardan oluşur ve bunlar koyu kahverengi renkteki meme başına açılırlar. Lohusalık döneminde bu kanallar süt ile dolar. Emzirme sırasında ise bu kanallardan veya çevresindeki dokudaki emzirme nedeniyle ortaya çıkan çatlaklardan bakterilerin meme dokusuna girmesi kolaylaşır. Meme iltihabı sıklıkla lohusalık döneminde olan meme enfeksiyonlarıdır. Lohusaların ortalama % 1-4’ünde doğumdan sonraki ilk haftalarda görülür. Lohusalık dışında meme dokusunun bakteri nedenli  iltihapları nadirdir.
 
Mastit belirtileri nedir?
 • Memede ağrı
 • Hassasiyet,kızarıklık
 • Ele kitle gelmesi,
 • Meme ucundan  anormal akıntı.
 • Ateş
 • Koltuk altı bezlerinde şişme. 
Korunmanın yolları nelerdir?
Mastit, yeni doğum yapan  anneler için olası bir endişe konusudur. Bu infeksiyonlar en sık olarak doğumdan yaklaşık 1-2 hafta sonra meydana gelir ve bunlara, normal olarak meme yüzeyinde yaşayan  Stafilokok aureus  veya streptok bakterileri neden olur. Bitkinlik, stres ve süt kanallarının tıkanmasına yol açan dar giysiler enfeksiyona yatkınlığı artırır. Çatlamış ya da acıyan meme uçları da, memenin tam olarak boşaltılamamasına   neden oluyorsa, yetersiz emzirme sonrasında memede süt kalıyorsa enfeksiyona eğilim yaratabilir. 
 
Önemli olan mastit oluşmadan önce önlemini almaktır. Meme başı çatlaklarını önlemeye yardımcı olmak ,göğsü emzirmeye hazırlamak, rahatlatmak ve meme başı çevresinde bakteri, mantar oluşumunu engellemek gerekir.Bunun  için özel olarak geliştirilmiş içerisinde aynı zamanda Lanolin ve Zeytinyağı olan Nas Lanolin krem’i hamileliğin 8.ci ayından itibaren göğüs ucuna  tatbik edilmeye başlanmalıdır. Zeytinyağının antiseptik özelliği vardır, Kuru cildi canlandırır, kırışıklıkları azaltır. Zeytinyağı cildi yumuşatır ve esnek, pürüzsüz bir görünüm verir.Ayrıca göğüs ucunda bakteri ve mantar üremesini engellemeye yardımcı olmaktadır. 
 
Lanolin’in faydaları;Çatlamış yada ağrılı meme uçlarını rahatlatır.Gebelik çatlaklarının önlenmesinde etkendir. Cildin kaybettiği nemi geri kazandırırken etkin ve doğal tedavi sağlar. 
 
Diğer cilt tahrişlerinin ( dudak.burun,dirsek,eller ve pişikler vb.) tedavisini hızlandırır. Meme uçlarının çatlamasını önlemeye yardımcıdır.
 
Mastit nasıl  tedavi edilir?
Üşüme ve titreme, ağrılı, sıcak ve hassaslaşmış memeler mastit semptomları olarak kabul edilir. Lohusalar eğer bu semptomları yaşıyorsa, hemen uzman hekim ile  irtibat kurmalıdır, çünkü zaman geçirmeden yapılan tedavi çok etkili olur ve yinelenmelerin önlenmesine katkıda bulunur. Hekim büyük olasılıkla evde uygulayabileceğiniz bir tedavi reçetesi verecektir. İzlenmesi gereken bazı basit ilkeler şunlardır: 
 • Günde en az 1,5 – 2 litre  su için. 
 • Bol bol dinlenin.Doğru beslenin…
 • Meme ucunu lanolin ve zeytinyağı içeren içeren kremler ile nemlendirin ve çilt tahrişleri önleyin.
 • Ağrıyı rahatlatmak ve drenajı desteklemek için memelere  nemli sıcak kompres uygulayın. Meme enfeksiyonu sütün enfekte olmasına yol açmaz, dolayısıyla doktorunuzun da görüşünü almak kaydıyla bebek  emzirmeye devam edilebilir  çünkü antibiyotiğe gereksinimin  olursa bu durum doktorunu antibiyotik seçimini etkileyebilmektedir.
 • Enfeksiyonlu memenin  boşalttığından emin olunmalıdır alternatif olarak  göğüs süt  pompası yardımıyla boşaltılmalıdır.  
 
Op.Dr.Hakan Seven - Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı 
 


1


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük