Uzmanlarımız

Diyetisyen Aysen Arıcan( Kimdir? )
Beslenme ve Diyet

Gebelikte Beslenme ile İlgili Sık Sorulan Sorular
Hemen hepimiz sağlıklı beslenme deyince bir iç çekeriz, “keşke şu imkanım olsa da yapabilsem” ve “elimde değil bazı besinleri sevemiyorum“ gibi sözlerle sağlıklı beslenmek isteyip de bir türlü bunu yaşama geçirmediğimizi dile getiririz. Ne var ki çoğu kadın böyle düşünse de bir gün bebek beklediğini öğrendiğinde büyük bir telaş içinde geçmişteki açıklarını kapamaya çalışır. O telaş ve panikle korkusunu daha da büyütür. 
 
UNUTMAYIN!
SAĞLIKLI BİR YAŞAM ANCAK SAĞLIKLI BESLENMEYLE MÜMKÜNDÜR, SAĞLIKLI BİR BEBEK DÜNYAYA GETİRMENİN BİRİNCİ ŞARTI DA YETERLİ VE DENGELİ BESLENMEDİR.
 
Gebelik ve annenin gebelik öncesi hazırlık döneminde sağlıklı beslenme, süt çocuklarındaki gelişmeyi olumlu olarak etkilemektedir.
 
Gebelerde beslenme yetersizliğinin azaltılması ile kısa ve uzun dönemde çocuk gelişimi üzerinde olumlu sonuçlar elde edilmektedir.
 
Örneğin gebe kadınlara yapılan dengeli beslenme uygulamalarıyla; protein, demir ve folik asit takviyeleri ile yeni doğan bebeklerdeki özürlülük durumunun üçte bir oranında azaldığı; ileri yaşlarda şeker hastalığı, şişmanlık, kalp rahatsızlıkları, yüksek tansiyon ve kanser gibi sorunların daha nadir görüldüğü bilinen bir gerçektir. Bu nedenle sağlıklı beslenme sağlıklı nesiller yetiştirmenin birinci ve en önemli şartıdır.
 
Gebelik ve emziklilikte kadının beslenmesinde TEMEL AMAÇ
  • Kendi fizyolojik gereksinimlerini karşılayarak vücudundaki besin öğeleri yedeğini dengede tutmak 
  • Bebeğin normal büyümesi, gelişmesi ve salgılanan sütün gerektirdiği enerji ve besin öğelerini tam olarak karşılamaktır
 
Gebelikte kadının normal metabolizmasına ek olarak fetal büyümenin eklediği değişiklikler vardır. Bu nedenle gebelik döneminde beslenme çok önemlidir ve özenli olmayı gerektirir.
 


123456

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük