Hamileliğinizin İkinci Üç Aylık Dönemi
Artık gebelik iyice oturmuştur ve erken gebelikte ilgili ufak tefek şikayetlerin çoğu ortadan kalkacaktır. Bu dönemde bazı tetkiklerin yapılması gerekmektedir. Örneğin, 35 yaşının üzerindeki kadınlarda, ailelerinde doğumsal anormallik hikayesi bulunanlarda veya diğer testlerle kesin sonuç alınamayanlarda amniyosentez yapılması gerekebilir.
 
İkinci trimestr 14.hafta başlar. Bu dönemde çok büyük sıkıntılar yaşanmaz. Hamilelik süreklidir, fakat böyle dönemlere ayırma sebebi hamileliği daha kolay tanımlayabilmek içindir. Aslında bu dönemler yapay dönüm noktalandır. Bu, mide bulantılarının ve kusmaların geride kaldığı dönemdir. Uyarmamız gerekir ki, bazı hamilelerde her ne kadar nedeni tam olarak bilinmese ve çok alışıldık bir durum olmasa da, bulantı bu dönemde de devam eder. Hatta, bazı kadınlarda bu durum doğuma kadar sürebilir. Bunun sebebi belirsizdir. İkinci trimestrin başında, fetus her ne kadar aktif olsa da, anne bu hareketler­den habersizdir. Bu tamamen boyutlarla ilgilidir. Fetus çok küçüktür. Eğer kadın, önceden bir hamilelik yaşadıysa en erken 16. haftadan itibaren hissetmeye başlar. İlk hamileliklerini yaşayanlar için ise, bu 18. haftadan önce olmaz. Hatta bazı durumlarda 20. haftaya kadar hissedilmez.
 
14. haftada hareketlerin hissedildiğini iddia eden fikrin yerini 18. haftada hareketin azlığı için duyulan telaşa bırakırken, ekranda her şeyin normal seyrinde ilerlediğini görebiliriz. 
 
Gebeliğin ikinci üç aylık döneminde artık rahat etmeye başlarsınız. Bebeğinizin içinizde oynamasının tadına varırsınız ve kendinizi dinamik ve yaşam dolu hissedersiniz.
 
Cinsel isteğiniz geri gelir veya eskisine göre daha da artabilir -birçok kadın orgazmı veya peşpeşe orgazmı ilk defa bu dönemde yaşamaktadır. Karnınız şişip yuvarlaklaşacaktır. Artık “hamile” gibi görünmeye başlarsınız. Cildinizdeki esmerleşmeler artar ve karnınızın merkezinin biraz aşağısında linea nigra denilen koyu bir çizgi gelişir. Bu dönemde hazımsızlığınız ve kaburga ağrılarınız da olabilir. 


123456789


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük