Uzmanlarımız

Dr.Beril Bayrak Bulucu( Kimdir? )
Çocuk Sağlığı

İştahsız Çocuğa Nasıl Yaklaşmalı?

 “Çocuğum yemek yemiyor” oldukça sık karşılaştığımız yakınmalardan. İştahsız çocuğa nasıl yaklaşmalı? Ne zaman problemdir iştahsızlık, ne zaman değildir? Ne zaman endişelenmeli, çocuklarımızı ne zaman kendi haline bırakmalıyız? 

Öncelikle bir problem var mı onu anlamak gerekiyor. Acaba çocuğun yemesini beklediğimiz miktar yaşına, boyuna kilosuna göre gerçekçi mi? Yoksa beklentimizi mi değiştirmeliyiz. Bu sorunun yanıtını en iyi çocuk doktorundan, diyetisyenlerden alabilirsiniz. Hangi yaşın gereksinimi ne kadar?
 
Örneğin birbuçuk yaşında bir çocuk için öğle öğününde bir adet köfte, yarım yas pilav ve birkaç çorba kaşığı bezelye yeterlidir. Eğer anne çocuğunun bundan çok daha fazlasını yemesi gerektiğini düşünüyor ise bu miktarı yiyen çocuğunu “iştahsız” olarak tanımlayabilir. Oysa ki çocuk gereksinimi olan miktarı yemektedir. Yine özellikle 1-3 yaş arası çocukların bir öğünde iyi yerken başka bir öğünde o kadar iyi yememeleri doğaldır. Beslenmeyi de gün gün değil de haftalık olarak değerlendirmek gerekir. Ayrıca çocuklar doğaları gereği en sağlıklı beslenme şekli olan “az az, sık sık” yemeye eğilimlidirler. Bazen de çocukların yemek arasında çok fazla sıvı içmeleri ya da abur cubur yemeleri de yemek sırasında göreceli bir iştahsızlık yaratabilir. 
 


123

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük