Hamileliğinizin Üçüncü Üç Aylık Dönemi
Artık yavaş yavaş doğum konusunda endişelenmeye başlar ve bir taraftan da bebeğe kavuşmak için sabırsızlanabilirsiniz. Bu hisler tamamen normaldir ve çocukta bir sorun olduğu düşünülmemelidir. Sabırsızlanma, beyindeki metabolik değişikliklere bağhdır. Bu sürekli görülen değişiklikler sonucunda gebeliğin birinci üç aylık dönemindeki yorgunluk ve ikinci üç aylık dönemindeki dinçlik ve mutluluk üçüncü üç aylık dönemde yerini endişeye bırakır.
 
Fetus, boyut olarak gittikçe büyümekte ve çeşitli organlar fonksiy­onel olarak gelişmektedir. Su miktarı amniyotik su) da çoğalmaktadır. Rahim içi büyümeye devam eder ve buna bağlı olarak karın da şişer. Rahmin büyümesi ve ağırlığa ayak uydurması şaşırtıcıdır. Gebe kalma esnasında, yaklaşık, ufak bir yumruk boyunda, 50g. ağırlığmdadır. 3. trimestrin sonunda, kaburgaların altında, pelvisten diyaframa dek uzanan lOOOg. ağırlığında (içindekiler hariç), kendi ağırlığının 20 katı kadar büyümüş şekline ulaşmıştır. Doğumdan birkaç hafta sonra, rahim eski haline, esas ölçüsüne ulaşır.
 
Bu dönemde doğum sınıflarına katılma ve çocuğunuzun giysilerini ve odasını hazırlama gibi pratik çalışmalar yanında bol bol yeni misafirin gelişinin hayalini kurarsınız.
  • Pek dinlenme fırsatı bulamamakla birlikte muhtemelen kolaylıkla yorulduğunuzu da hissedeceksiniz.
  • Braxton Hicks kasılmalarını giderek daha belirgin bir şekilde hissetmeye başlayacaksınız.
  • Hastaneyi ziyaret ederek doğumhane hemşireleriyle tanışabilirsiniz. Eğer evde doğum yapmayı düşünüyorsanız, gerekli tüm malzemeleri temin etmeniz gerekecektir.
  • Doğumunuzun ne zaman başlayacağı konusunda da endişelenebilirsiniz. Tecrübeli bir doktor veya ebe için bile doğumunuzun tam olarak başlayıp başlamadığı anlamak zor olabilir. Eğer bu konuda herhangi bir şüpheniz varsa doktorunuzu aramaktan çekinmeyin.


123456789


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük