Hamileliğinizin Üçüncü Üç Aylık Dönemi

Üçüncü 3 aylık dönemde fiziksel değişiklikler

 

Karnınız hızla büyür ve ister istemez kendinizi yorgun hissedersiniz. Eskisi kadar iyi uyuyamazsınız ve bu da dinlenme ihtiyacınızı arttırır . Leğen kemiğinizdeki bağların gevşemesi sonucunda yürürken daha rahatsız olmaya başlarsınız. Bebeğiniz leğen kemiğinizin içine doğru doğum kanalına yerleşince diaframa olan baskının azalması sonucunda solunum zorluğunuz da azalır.

Solunum

Bebeğin karın içinde büyüyerek bası yapması sonucunda diafram harekeden azalır ve gebe kadınlar yeterli oksijen alrşverişini sağlayabilmek için daha derin nefes alıp verirler. Bu şekilde, dakikadaki akciğer havalanma hacmi gebelikte %40 oranında artarak yedi litreden on litreye yükselir. Bununla birlikte oksijenihtiyacı sadece %20 oranında artmaktadır. Bu fazladan solunum sonucunda, solunumla normale göre daha fazla karbondiyoksit atılmaktadır. Düşükkarbondioksit düzeyi üçüncü üç aylık dönemde solunumunuzun kısalmasına yol açarak sizi rahatsız edebilir. Bebeğin pelviste doğum kanalına yerleşmeye başlaması ile diaframa olan baskı azalır ve solunumunuz tekrar rahaüar. Bu arada, mümkün olduğunca kısmen destekli bir şekilde dik oturmaya ve ağır işlerden kaçınmaya çalışmalısınız.

Muhtemel sorunlar

Gebeliğin son dönemle­rinde yüksek sorun yaratabilir. Başlıca uyarıcı belirtiler arasında ellerin, el bileklerinin, ayakların, ayak bileklerinin ve yüzün şişmesi yer almaktadır ve doktorunuz doğum öncesi takiplerinizde bunları değerlendirecektir. Pre-eklampsi, plasentanın sağlıklı çalışmasını ve dolayısıyla bebeğinsağlıklı beslenmesini önleyebilir. Hastaneye yatırılmanız gerekebilir.123456789


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük