Hamileliğinizin Üçüncü Üç Aylık Dönemi

Üçüncü üç aylık dönemde kilonuz

Üçüncü üç aylık dönemde yaklaşık olarak 5 kg alırsınız. Bunun yaklaşık olarak 3-4 kilosu bebeğinize aittir. Kalanı ise bebeğiniz yaşam destek sistemine (plasenta ve amniyotik sıvı), rahiminizin ve göğüslerinizin büyümesine ve artan kan hacminize bağlıdır. Vücudun yağ depolarında da çocuğun ağırlığı oranında bir artış görülür.

Üçüncü üç aylık dönemde ihtiyaçlarınız

Üçüncü dönemin ilerleyen haftala­rında taşıdığınız fazla yük, sırt ve bel ağrılarınızı daha da arttırabilir ve kendinizi sürekli olarak yorgun hissetmenize yol açabilir.Yatakta çok az pozisyonda rahat edebilirsiniz ve bunun sonucunda uyku da bir sorun haline gelebilir. Uyku ilaçları kullanmayın; bunlar bebeğiniz de uyumasına yol açacaktır. Her işi bir kenara bırakın ve yeteri kadar dinlenin, işinize sık sık ara verip gevşeyin ve her fırsatta biraz kestirin. İsteğinizin azalmasına veya karnınızınbüyümesine bağlı olarak cinsel yaşamınız olumsuz etkilenirken masaj yaptırarak gevşemeyi deneyebilirsiniz. Bol bol taze sebze ve meyve yiyip günde en az sekiz bardak kadar sıvı alın. Zaman zaman kabız da olabilirsiniz.

Üçüncü üç aylık dönemde tıbbi takipleriniz

Bu dönemde daha sık takip edilmeye başlanırsınız. Ultrason, çocuk kalp atımı monitorizasyonu ve hormon tahlilleri gibi, doktorunuzun bebeğinizin sağlığını değerlendirebileceği birçok test bulunmaktadır. Doktorunuz her aşamada ne sebeple hangi tetkiklerin yapıldığını size açıklayacaktır. Birinci ve ikinci üç aylık dönemde yapılan özel testlerin (koryonik villüs örnekleme, amniyosentez ve kordosentez aksine bu dönemde yapılan testlerde rahime herhangi bir girişim söz konusu değildir. Sık kan ve idrar tahlilleri yanında, (başka belirtiler eşlik etmiyorsa normal olabilecek) şişme yönünden de el ve ayaklarınız kontrol edilecektir. 36. haftadan doğuma dek, evvelki aylara göre daha sık aralıklarla kontrole gelmeniz istenir.123456789


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük