Hamileliğinizin Üçüncü Üç Aylık Dönemi

Yedinci ayınız

Bebeğinizin ağırlığı bu ayda artık 1 kilograma, boyu ise 40 santime ulaşmış­tır. Cilt altı yağ dokusu artmaya başlar. Solunum sistemi süratle gelişir ve dış or­tamda nefes alabilmek için antrenmanla­rını sürdürür. Bebeğin saçları da uzamaya başlar. Bu ayın sonundan itibaren son tri-mester (üç ay) denen döneme girilir.

Anne adaylarına öneriler

Anne adayları için ise bu dönem artık “hamileliğin zor dönemleri” olarak nite­lendirilebilir. Bacak krampları, karın çat­lakları ve varisler can sıkıcı olabilir. Kal­siyum alımını desteklemek ve yürüyüş egzersizleri faydalı olacaktır. Tansiyonu­nuzu düzenli olarak ölçtürmeyi de ihmal etmeyin.

Sekizinci ayınız

Bebeğin cildi üzerindeki “lanugo” adı verilen küçük tüyler bu ayda artık kaybol­muştur. Bebek değişik seslere değişik tep­kiler verir. Gözleri hareketlidir, henüz net görme yeteneği yoktur, ancak ışığı fark edebilir. Akciğerleri gelişmeye devam eder. Bebek hareketleri rahatlıkla dışarı­dan da gözlenebilir. Ağırlığı 1500 gramı aşmaya başlamıştır. Bu dönemde bebekler süratle kilo alırlar. Dönemin sonunda er­ken doğum söz konusu olursa, genellikle çok fazla sorun çıkmadan, bebekler ya­şamlarını sürdürebilirler.

Anne adaylarına öneriler

Hamileliğin son dönemlerine yavaş yavaş yaklaşıldığı şu günlerde hareketleri­niz oldukça kısıtlanmış olabilir. Artık gü­nün daha fazla bölümünü “bacaklarınızı uzatarak” dinlenmeye ayırmalısınız. Uzun süre ayakta kalmamalı, eğer sürekli otura­rak çalışıyorsanız aralıklarla ayağa kalkıp dolaşmaksınız. Uzun süren seyahatlerden de mümkün olduğunca kaçınmalısınız. Eğer yolculuk yapmak zorundaysanız uçak, tren ya da araba yolculuğunu tercih etmeli ve araba yolculuklarında da sık sık mola verip, zaman zaman yürümelisiniz.123456789


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük