Hamileliğinizin Üçüncü Üç Aylık Dönemi

Dokuzuncu ayınız

Artık bebeğin ağırlığı 2-3 kilo arasın­dadır. Boyu yaklaşık olarak 45-55 santim arasında değişir. Büyüdüğü için karır içinde çok fazla hareket edemez. Bebeğin beyin aktivitesi ve bilinci bu ayda geliş­miştir. Görme yeteneği daha da ilerler Aşağıya doğru inerek doğum yoluna gir­meye başlar. Mukonyum adı verilen ili dışkı, bebeğin bağırsakları içersinde oluş­maya başlar. 

Anne adaylarına öneriler

Büyüdüğü için bebeğin hareketlen anne tarafından biraz daha az hissedilebilir, ama yine de belirgin azalma olduğun­da doktorla iletişim kurmakta fayda var­dır. Bu dönemde sizi takip eden doktoru­nuzu, en fazla 10 günlük aralarla mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Onuncu ayınız

Bu dönemin sonunda artık doğum za­manı gelmiştir. Özellikle akşamları ra­himde ufak ufak ve düzensiz kasılmalar olduğunu hissedeceksiniz. Bu dönemde 3- 3.5 kilogram arasındaki bebek, solunum hareketlerini artırmıştır ve dışarıda sorun­suz yaşamaya hazırdır.

Anne adaylarına öneriler

Belirlenen doğum tarihinden sonra 1 haftaya kadar doktor kontrolü altında doğumun gerçekleşmesi beklenebilir. Ancak daha fazla gecikme olduğunda doktorlar genellikle doğumu başlatmak üzere mü­dahale ederler. Aksi takdirde bebekte so­runlar oluşabilir.123456789


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük