Doğum Şekilleri

Son yıllarda kadınlar, giderek artan şekilde sağlıkları üzerinde söz sahibi olmaya başlamışlardır ve tıp bilimi de kadınların bu değişen arzu ve ihtiyaçlarını hevesle karşılamaktadır; artık annelerin önünde birçok doğum seçeneği bulunmaktadır. Günümüzde kadınlar genellikle daha doğal şartlarda doğum yapmak istemektedir ve hem hastane hem de ev koşullarında bu mümkündür.

Normal (doğal) doğum 

Kadınların çoğu doğal olarak normal doğumu tercih eder: Alışılmış olan yöntemde gereksiz tıbbi müdahale söz konusu değildir. Sakin ve basit bir ortamda doğum yapılır; kadınların (tercih ellikleri en rahat pozisyonda durma gibi) hareket özgürlükleri vardır ve ağrı kesici ilaç kullanmak şart değildir. Kadın vücudu doğum yapmak üzere özel olarak tasarlanmıştır: Doğum kanalındaki yumuşak dokular açılarak bebek nazikçe dışarı itilir. Solunum ve gevşeme teknikleri doğumun kontrolünü kolaylaştırır ve doğal doğumu destekleyenler de bu tekniklerin kullanılmasını önermektedirler.

Doğum felsefelerinin çoğu, ağrı beklentisinin azaltılması ve ağrı eşiğinin yükseltilmesi tarzında bir psikolojik eğilimi benimser. Solunum teknikleri, çoğu doğum felsefesinin temelini oluşturmaktadır. Öğrenme şekilleri arasında küçük farklar bulunmakla beraber hepsi dikkatin solunum şekli üzerinde yoğunlaştırılması ve vücudun istemli olarak gevşetilmesi üzerinde durmaktadır. Tam olarak doğal doğum evinizde veya özel olarak bu hizmeti sunan bir merkezde yapılabilir. Bununla birlikte, birçok ülkede artık normal hastanelerde de doğum havuzu ve yatak dışında ve annenin en rahat bulduğu pozisyonda doğum imkanları sağlanmaktadır.1234


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük