Uzmanlarımız

Psikolog Serap Duygulu( Kimdir? )
Ruh Sağlığı

Anne Ben Aşık Oldum!

 

Minik kızınız ya da oğlunuz bir gün size böyle diyecek: Anne ben aşık oldum. Siz de muhtemelen çok güleceksiniz, “sen ne anlarsın aşktan meşkten” diyeceksiniz. Komik gelecek, eşe dosta anlatacak ve biraz da gurur duyacaksınız. Ama en çok küçümseyerek ya da alaylı bir ifadeyle çocuğunuzun aşkını eşe dosta anlatacaksınız. 

Peki doğrusu bu mudur? Çocuklar aşık olabilir mi? Öyleyse ne yapmalıyız? Bu soruların yanıtlarını bilmeden atacağımız her adım bizi çocuğumuzdan uzaklaştırabilir.
 
Anne ben aşık oldum
Bu bütün anne babalar için sihirli bir cümledir. Bir anda o küçük yaramazın büyüdüğünü fark edersiniz. Bir yandan da ‘bu çocuğun boyu posu ne ki aşık olsun’ diye düşünür ve aslında ne hissettiğini merak edersiniz. Hemen belirtelim ki evet, çocuklar gerçekten de aşık oluyorlar. Sevgi anlamında gerçekten de bir aşk yaşıyorlar. Biz yetişkinlerden henüz cinsel kimlikleri gelişmediği için ve hormonal faaliyetleri başlamadığından sadece bu yönüyle ayrılıyorlar. Ancak duyguları çok yoğun ve gerçekçi.
 
Gelişim dönemlerine baktığımızda çocuk kendisinin başkalarından farklı bir birey olduğunu 1 yaşın bitimiyle beraber fark etmeye başlar ve ardından da başkalarından bağımsız kararlar alabildiğini, insanlara isteklerini kabul ettirebildiğini de net olarak algılar. Üstelik yapabildiklerini gördükçe yeni davranış kalıpları oluşturmaya başlar. Bu dönemde aslında karakterinin yapı taşları yerlerine oturmuştur. Hayatın ilk birkaç yılında en önemli varlık annesidir. Anne onun ve hayatın merkezinde yer alan yegane sevgi nesnesi durumundayken yaklaşık 3 yaş civarı dengeler değişmeye başlar.
Bu 3-6 yaşlar arasını kapsayan ilginç bir dönemdir. Çocuklar cinsiyetlerinin aksi yönde sevgilere yönelirler. Cinsel kimlikler oluşmaya başlar. Kız çocuklar babalarına tutkuyla bağlanırken erkek çocuklar için anne bir tanrıça konumuna geçer. Bütün bu süreçler son derece normal ve olması gereken dönemlerden oluşur.
 
Cinsel kimlikler oluşurken çocuklar başka bireylere ve özellikle yaşıtlarına yönelirler. Artık ilgi alanları karşı cinsten akranları olur.
 


1234

UZMANIN DİĞER YAZILARI

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük