Doğumun İlk Evresi

 

Doğum hamileliğin sonudur ve; ayrı ayrı evreleri bulunmaktadır. Doğum başlangıcı doğumun hemen öncesindeki bir evredir. Bu evrede tatsız bir sırt ağrısı hissedilebilir. Doğum eylemi başlamadan bu evrede hiç ağrı olmaksızın zarlar da yırtılabilir.  

Doğum eylemi üç evrede tamamlanır. İlk evrede rahim boynu genişleyerek bebeğin başının rahimden çıkıp doğum kanalına girmesine izin verecek genişlikte açılır. Bu dönemde özellikle hareketli olup dik durursanız yerçekiminin de etkisiyle rahim boynu daha kolaylıkla genişleyecektir. Doğum eylemi genellikle ağrılıdır fakat ağrıyı gidermek için seçebileceğiniz birçok tekniği bulunmaktadır. Ve bazı doğumlar normalde olduğu gibi baş aşağı olmaz, yani çocuk doğum kanalından başıyla çıkmaz.
 
Doğumun ilk evresi
Doğumun başlaması ile birlikte, bebeğinizin doğumuna hazırlandığınız aylar en heyecanlı anlarına ulaşmıştır.
 
Tıbbi olarak, ilk evre, kasılmalar neticesinde serviksin açılması ve incelmesi ile başlar ve açılma (dilatasyon) ve incelmenin tamamlanması (silinme) ile sona erer. Bu noktada ebe tam olarak açılma olduğunu saptar.
 
Doğum eyleminde ne olur?
Her kadında farklı olduğundan doğumun başladığından emin olmak zordur. Yine de belli klasik belirtiler - yoğun rahim kasılmaları, serviksin dilatasyon ve incelmesi, zarların yırtılması -doğumun başladığını gösterir.
 
Kasılmalar
Gerçek doğum başladığında, kasılmaların doğası değişir. Daha ritmik, daha ağrılı hale gelirler ve düzenli aralıklarla oluşurlar. Bu kasılmalar sizin kontrolünüz dışındadır ve bir kere başladılar mı, bebek doğana kadar durmazlar.
 
Bir kasılmanın başlangıcından diğerine kadar olan zamanı tutabilirsiniz. Erken doğumda, kasılmalar genellikle 30-60 saniye süreli ve 5-20 dakika aralıklı olarak gelir. Bazı kadınlar bunları birbirine yakın hale geldikten sonra, örneğin 5 dakikada birken, fark edebileceğinden değişkenlik gösterebilir. Aktif safhada, kasılmalar genellikle 60-90 saniye sürer ve 2-4 dakika aralıklarla gelir.
 
Rahim kasları sıkılaştığında, karnınızın alt bölgesine sıkı bir kuşak gibi yayılan, adet kramplarına benzer bir duygu hissedebilirsiniz. Bunun nedeni kan damarlarının kasılmasından dolayı rahim kaslarının oksijensiz kalmasıdır. Rahim çok büyük bir kastır ve kasılmalar sırasında oldukça fazla enerjiye ihtiyaç duyar.
 
Serviks açılması ve incelmesi
Doğumun ilk evresi süresince, normalde sıkı olan serviks incelmek ve bebeğin başının geçebileceği şekilde açılmak zorundadır.

Latent faz: Serviksiniz, incelmesini (silinme) sağlayacak kasılmalar başlayana kadar ortalama 2 cm. uzunluğunda kalır.

Aktif faz: Serviks kanalı tam olarak silindiğinde, daha sonraki kasılmalar serviksinizi genişletecektir (dilatasyon).

Geçiş fazı: Tam dilatasyon durumunda serviksin ön kısmı 10 cm. açılmıştır.

Serviks, genellikle iki santimetre uzunluğunda ve sıkıca kapalı olan kalın duvarlı bir kanaldır. Son birkaç haftada, gebelik hormonları serviksiniz yumuşatabilir, ama açılıp incelebilmesi için ilk-evre doğumun yoğun kasılmaları gereklidir. Dilatasyon, O’dan 10’a kadar santimetreler ile ölçülür. Latent fazda serviksiniz sadece dört santimetre kadar açılır ve daha sonra aktif fazda sekiz santimetreye kadar ilerler. Geçiş sırasında tam açılırken ağrı artar. Sonuçta, tüm serviks açılarak rahim gövdesiyle bir hale gelir ve bu da bebeğinizin geçeceği tek bir kanal oluşturur.
 
Her kadın, kasılma ağrılarını farklı algılar; ama ağrılar doğumun erken evrelerinde dismenore (adet krampları) karakteri sergileyebilir veya hafif sırt ağrısı şeklinde yorumlanabilir. Bazı kadınlar kalıcı ve şiddetli sırt ağrısı yaşarlar). Çoğu kez kasılmalar, karnınıza yayılan ve birkaç saniye için zirveye ulaşarak daha sonra hafifleyen bir rahatsızlık dalgası hissi uyandırır. Aynı zamanda, rahim kaslarınızda, gevşemeden önceki birkaç saniyelik zirvede ele gelebilen bir sertleşme ve sıkılaşma hissedebilirsiniz.
 
Kadınlar, kasılmaların düzenli şekilde daha uzun, daha sık ve daha şiddetli hale geleceğini farz ederler. Böyle olmadığı takdirde moraliniz bozulmasın, çünkü kasılmalar değişkenlik gösterebilir. Kasılmalar amansızca birbirini takip ettiğinden, şiddetli bir kasılmayı takiben aynı şekilde uzun sürmeyen, daha zayıf bir tanesinin görülmesi normaldir.
 
Doğumda suyunuzun gelmesi

Amniyos kesesinin zarları doğumun herhangi bir anında ağrısız şekilde yırtılabilir, ancak bu genelde ilk evrenin sonlarına doğru olur. Sıvılar akabilir veya damlayabilir; akım yırtılmanın ebadına, yerine ve bebeğin deliği tıkayıp tıkamadığına göre değişir.

Genellikle doğuma yakın bir zamanda zarlar kendiliğinden yırtılırsa, doğum kısa bir süre içinde başlar, bununla beraber ara sıra gecikebilir - eğer bebeğin ilk doğacak kısmı angaje olmadıysa veya bebek doğum için anormal pozisyondaysa. Gecikme normal olgularda da görülebilir. Bu durumda size doğumun uyarılması önerilecektir.12345678910


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük