Doğumun İlk Evresi

Doğum ne kadar sürer? 

Her kadının doğum tecrübesi oldukça değişkendir ve ne kadar süreceği öngörülemez. Ortalama bir doğum, ilk kez anne olacaklar için 12-14 saat, sonraki doğumlarda ise saat kadar sürer. Eğer ilk doğumunuz 12 saatten veya sonraki doğumunuz 9 saatten fazla sürüyorsa, doktorunuz bu yavaş gelişimin nedenini araştıracak ve gerekirse müdahale edebilecektir.

Doğum eyleminin ilk evresi üç ayrı faza daha ayrılabilir. 

Latent faz:E en uzunudur, ilk bebek için sekiz saat kadar sürer ve artan sıklık ve uzunlukta kasılmalar hissedersiniz; ama bunlar çok zorlayıcı değildirler. Vücudunuz gelecek olan daha zorlu fazlara hazırlandığı için bu zaman zarfında enerjinizi korumaya çalışın. 

Aktif faz: Daha kısadır, üç ila beş saat kadar sürer, ama kasılmalarınız daha ağrılı hale geldiğinden ağrı kesimine ihtiyaç duyabilirsiniz . 

Geçiş fazzı: Bu, ilk evrenin en yoğun fazıdır. Kasılmalarınız 60-90 saniye sürer ve sadece 30-90 saniye aralıklarla gelir. Kasılmalar daha şiddetli hale geldiğinden rahatlamak güçleşir. Kendinizi en rahatsız hissedeceğiniz dönem budur. Çok güçlü bir itme dürtüsü hissedersiniz, ama tam açılma olduğu söylenmeden bunu yapmamalısınız. Yoğun ağrılar sizi oldukça kızgın hale getirebilir ve eşinizle tartışabilirsiniz. Bu doğaldır ve devam etme için gücünüz kalmadığını hissederseniz yenik düşmüş gibi düşünmemelisiniz; bununla baş etmek için gizli enerji kaynakları bulacaksınızdır. Bu fazın bebeğinizin birkaç dakika içinde doğacağı anlamına geldiğini aklınızda tutmaya çalışın.12345678910


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük