Doğumun İlk Evresi

Doğum sırasında ağrı dindirme

Birçok kadın, özellikle de ilk kez anne olanlar için bebeklerinin doğumunu bekleyiş, doğumdaki ağrı endişesi ile gölgelenir. Doğumda değişik derecelerde ağrı olabilir, ama kasılmaların yoğunluğuna hazırlanarak, kendi ağrı limitinizi bilerek ve farldı ağrı dindirme metotları öğrenerek kendinize güvenebilirsiniz. Mümkünse, ağrıyı doğumun olumlu bir öğesi olarak görmeye çalışın - her kasılma bebeğinizi size yaklaştırmaktadır.

Ağrı ile başa çıkmak

Kasılmalar sırasında hissedeceğini/ ağrı türü değişebilir. Sıklıkla, rahim kaslarının sertleşmesi ve gevşemeden önce birkaç saniye sı-kılaşması nedeniyle karın çevresinde sıkıştıran kalın bir bant gibi hissedersiniz. Bazı kadınlar bunu adet kramplarına benzetirken, diğerleri bel ağrısı çekerler, ama kasılmalar zirveye ulaşüğında bunların daha sonra gevşeyen bir rahatsızlık dalgası doruğu şeklinde bir karışımı hissedilebilir.

Tercihiniz: 
Olup biteni anlama yeteneğinizi azalttığı ve doğum yapma duygusundan mahrum bıraktığı için doğum sırasında ilaç kullanmamayı tercih edebilirsiniz. Bununla beraber, ağrı eşiğinizi bilmek, özellikle ilk doğumda, zordur. Bazı kadınlar, kasılmaların aşın kuvveti ile şaşırırlarken diğerleri bunu korku ve endişe ile artırabilirler. Doğumda epidural anestezi ile tam bir ağrı dindiri-şi sağlanabilir veya gaz ve hava ve uyuşturucularla ağrı katlanılır düzeylere indirilebilir. Birçok kişi, ilk evrenin erken dönemlerinde ilaç almamayı, daha sonra geçişe doğru düşük doz gaz ve hava almayı tercih etmektedir. 

Eğer ilaçlarla ağrı dindirmeyi seçerseniz kendinizi eleştirmeyin, bu bir korkaklık değildir. Unutmayın ki doğum bir test değildir ve ilaç kullanımı bebeğinizin doğumu için gerekli bile olabilir.
Eğer ağrı kesici kullanmayı düşünmediyseniz, mümkün olduğu kadar ilaçsız idare etmeye çalışın. Bu durumda, ağrı kesici istedikten sonra yapılana kadar 15 dakika beklemek yararlıdır. Bu sürede doğum iyi şekilde ilerleyebilir ve size ve doğum yardımcınıza, ağrı kesici kullanıp kullanmama hakkında tartışma zamanı tanıyabilir.

Bebeğinizin doğumunda bilincinizi azaltmadan tam olarak yer almak istiyorsanız, ağrıyı dindirmek için ilaçlardan başka yöntemler de mevcuttur. Aynı zamanda vücudunuz da, kendi ağrı kesici ve gevşeticisi olan endorfinleri salgılar. Doğum ne kadar doğal olursa, kendi endorfinleriniz o kadar hızlı salınarak ağrı eşiğiniz artırılır.

Seçim yapma 
Olası tüm ağrı dindirme yöntemlerini mümkün olduğunca araştırın. Doktor, ebe veya hastane ekibiyle tartışın ve daha sonra komplikasyon gelişme ihtimaline karşı bir alternatif yöntemle birlikte seçiminizi doğum planınıza alın.
 Birçok doktor ve ebe, doğumu ilaçların yardımıyla olabildiğince ağrısız gerçekleştirmeye çalışırlar. Siz kendi isteklerinizi açıkça belirtmedikçe, ilaç isteyip istemediğinize bakılmaksızın otomatik olarak belli ağrı kesiciler kullanılabilir. Onların kullanımını sorgulamaktan veya daha küçük dozlar istemekten tereddüt etmeyin.

Ağrı kesici ilaçlar

Bazı ağrı dindirme tipleri sadece büyük veya eğitim hastanelerinde, diğerleri tüm hastanelerde uygulanabilir. Ebe de evde doğumda size bazı yöntemler sunabilir.

Bölgesel anestetikler
Bunlar sinir lifleri ile iletimi bloke ederek vücudun belli bir bölgesinin duyusunu ortadan kaldırırlar. Kaudal anestezi, kalça kemiği civarından omuriliğe yapılan bir enjeksiyon ile vajina ve etrafinı uyuşturur. Bu, vakum veya forseps ile doğumda kısa süreli etki istendiğinde kullanılabilir.
Pudendal blok oluşturmak için, anestetik madde pelvik bölgenin yanından direkt olarak vajinaya yapılır ve pudendal sinir bloke edilir. Bu vajinanın alt kısmını uyuşturur ve sıkça uygulanan epiziyotomide kullanılabilir.

Bu tip anestezilerden en sık kullanılanı epidural bloktur. Bu, omuriliğinizde bir sinir blokajı yaparak ağrının rahimden yayılmasını önler. İyi uygulanan bir epidural anestezi, belinizden dizlerinize kadar tüm duyuyu ortadan kaldırır, ama siz uyanık kalırsınız. Bu, özellikle zor bir doğum geçiriyorsanız, pre-eklampsi veya şiddetli astımınız varsa veya forsepsle doğum yapıyorsanız tavsiye edilmektedir. Sezeryan olan birçok anneye, genel yerine epidural anestezi yapılır, bu sayede doğum esnasında uyanık kalırlar. 

Her şeyden önce enjeksiyon alanını uyuşturmak için sırtınıza bir lokal anestetik yapılır. Daha sonra epidural boşluğa ince, boş bir iğne yerleştirilir ve kateter olarak bilinen ince bir tüp boş iğnenin içinden itilir. İğne çekilerek kateter yerinde bırakılır. Daha sonra kateter sıkıca bantlanır. Anestetik daha sonra kapatılacak olan kalelerden şırınga edilir ve sonra gerekirse ilave edilir. Epidural anestezi istiyorsanız daha önceden bildirmelisiniz, çünkü deneyimli bir anestezisi tarafından yapılmalıdır ve genellikle 10-20 dakika sürer. Anestetiğin etkisi birkaç dakika içinde başlar.

Inhalasyon analjezisi 
Bu, bir yüz maskesi ile kendinize uygulayacağınız bir gazdır ve Entonox (gaz ve oksijen) içerir. Kasılmalar başladığında derin nefes alın ve kasılmalar zirve yapana veya gazı yeterince alana kadar devam edin. Daha sonra maskeyi kenara koyun ve normal nefes alın. Gaz, beyindeki ağrı merkezini uyuşturur ve uçuyormuş gibi hissetmenizi yol açar. Bunu doğum öncesi kurslarınızda da deneyebilirsiniz.

Uyuşturucular
En sık kullanılan, morfinden türetilen petidindir ve ilk evrede kalçadan enjeksiyon yoluyla değişik dozlarda uygulanır. Beyin ve omurilikteki sinir hücrelerinde ağrı hissini köreltir. Eğer bir uyuşturucu almayı seçerseniz, nasıl etkilendiğinizi görmek için küçük dozlar (50-75 mg) istemek akıllıca olur. Uyuşturucular 20 dakikada etki gösterirler.12345678910


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük