Doğumun İlk Evresi

İlaçlar sizi nasıl etkiler 

Ağrı kesmelerinden ayrı olarak, ilaçlar doğum tecrübenizi başka yollarla etkilerler. Bebeğinizin doğumundan alacağınız zevki azaltan değil de artıran yöntemi seçmeye çalışın.

Uyuklama hali

Bu gaz ve oksijen, yatıştırıcı ve uyuşturucuların sık görülen bir yan etkisidir. Bazı kadınlar sürüklenme hissini severler, ama uyku hali bazen kontrol kaybına yol açabilir. Uyuşturucu kullanımından sonra, az sayıda kadında, çevresinde ne olup bittiğini anlamayacak ve farkında olmadan doğum yapacak şekilde bir sersemlik hissi olur.

Baş dönmesi

Pelidin ve diğer uyuşturucular, bazen bir konfüzyon ve şaşkınlık hissi oluşturabilir ve hatla bazı anneler halüsinasyonlar görebilirler.

Bulantı

Bulantı hissi genellikle gaz ve oksijenle az görülür, ama petidin ve diğer uyuşturucuların kullanımında oldukça sıktır ve bazı anneler kusma atakları geçirebilirler.

Sizin zihinsel durumunuz, doğum sırasında yaşanacak ağrının yoğunluğunda başlıca rol oynayabilir. Bu nedenle eğer ilaçların endişenizi azaltacağını düşünürseniz, bunlardan kaçmaya gerek yoktur; çünkü gerilimin artması rahmi etkileyebilir, doğumu yavaşlatabilir ve bebeğinizi etkileyebilir.

İlaçlar bebeğinizi nasıl etkiler? 

Birçok ilaç, sizin kan dolaşımınıza girdikten sonra plasentayı aşarak bebeğinizi etkiler. Bebeğinizin kanında sizinkinden daha yüksek konsantrasyonda bulunurlar.

Uyuklama hali

Petidin, bebeğinizin doğumdan sonra emme yeteneğini ve size tepki vermesini etkileyecek şekilde uyuşuk yapabilir.

Solunum güçlükleri

Uyuşturucular, bebeğin solunumunu baskılayabilirler. Eğer doğumun geç dönemlerinde petidin alırsanız bebeğin kan dolaşımında daha uzun süre kalacaktır. Epidural anestezide kullanılan ilaçlar bebeğin kanına geçemezler. Bu nedenle epidural anestezi sonrası doğan bebeğin uyanık olma ve düzgün soluk alıp verme şansı daha fazladır.12345678910


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük