Doğumun İlk Evresi

Doğum sırasında ilaçsız ağrı dindirme

Seçtiğiniz ağrı dindirme yöntemini iyi bilmeniz ve doğuma girmeden doğum yardımcınızla çalışmanız önemlidir. Eğer özel teçhizat gerekiyorsa, evde veya hastanede olmasını sağlayın. Tek başına bir yöntem yeterli olmayabilir - tam bir ağrı dindirme için bir kombinasyon gerekebilir.

Pozisyonlar 
Yürümek, eşinize veya duvara yaslanmak ve kalçalarınızı sallamak muhtemelen sırtüstü yatmaktan daha rahat olacaktır. Sırtınız üzerindeki basıncı azaltacağından, diğerlerinden daha rahat bulacağınız pozisyonlar vardır.

Masaj
Bu, oturarak, ayakta durarak veya çömelerek eşinizden rahatlama sağlamanın mükemmel bir yoludur. Özellikle kadınların %90’ında olduğu gibi, doğumda bel ağrınız varsa veya bel ağrılı bir doğum yaşıyorsanız yardımcı olur.

Su 
Sıcak suda yatmak oldukça rahatlatıcı ve ferahlatıcı olabilir. Suya dalma sizin ağırlığınızı hissetmemenize ve kasılmalar arasında rahatlamanıza neden olur. Bu nedenlerden ötürü, doğum havuzlan denetim altında gittikçe artarak kullanılmaktadır . Birçok hastane havuz kurdurmakta veya kiralamaktadır. Doğuma girmeden önce bunu kullanıp kullanamayacağınızı öğrenmek faydalı olabilir.

Hayal kurma 
Zihninizde görüntüler yaratmak korkuyu ve ağrıyı azaltmak için oldukça yararlı olabilir. Kasılmalarınız başladığında, özellikle rahatlatıcı bulduğunuz bir şeyler düşünün, örneğin sıcak, parlak güneş gibi. İlk evredeki kasılmalar rahim ağzını açmaktadır ve en sevdiğiniz çiçeğin yaprak yaprak açtığını düşünmek yardımcı olabilir. Birçok kadın dalgaları düşünmeyi rahatlatıcı bularak, dalgaların akışını kasılmalarının akışı ile özdeşleşirler.

Sesler 
Hissettiklerinizi seslerle ifade etmeniz ağrıyı hafifletmek için yararlı olabilir. İç çekme, inleme, homurdanma, gerilimi azaltmanın yollarıdır; engellenmemeli ve başkalarım rahatsız etmekten çekinmemelisiniz.

Müzik
Birçok kadın müzik dinlemeyi etkili bulmaktadır. Doğum yardımcınız, hissettiklerinize göre teypte değişik parçalar çalabilir. Hafif, coşturucu bir müzik parçası, kasılmalarınızı adatmanıza yardımcı olabilir. Kasılmalar yoğunlaştığında, yükselen tarzda daha dramatik müzik parçalan onlarla başa çıkabilmenize yardım edebilir.

Hipnoz 
Hipnoza yanıt verebilme yeteneği gerektirdiği için hemen denenebilecek bir şey değildir. Derin transa girebilen kadınlar, ağrı duymadan forsepsle doğum, dikiş ve sezeryan yaptırabilirler. Bunun için önceden pratik yapmanız tavsiye edilmektedir ve hem siz, hem de terapistinizin doğumda neler yapacağınızdan haberdar olmanız gerekmektedir.

Akupunktur 
Bu metodu sadece daha önce başka durumlar için fayda görmüşseniz tercih etmelisiniz. Buna ilaveten, terapistinizin de doğum hakkında bilgili olması gerekmektedir. Bu hiç ağrı duymamanızı sağlamaz, ama ağrıyı azaltır ve mide bulantısını da engellemeye yardım eder.

TENS (cilt üzerinden elektriksel sinir uyarımı) 
Sinirlerden kaynaklanan ağrı uyarıları, aynı zamanda endorfinlerin üretimini de uyaran bir elektrik akımı ile bloke edilir. Pilli bir uyarıcı, tellerle omurganın her iki yanına yerleştirilen elektrotlara bağlıdır. Bir el ünitesini kullanarak istediğiniz zaman akımın miktarını ayarlayabilirsiniz. Bu metodun kullanılıp kullanılamayacağını ebeye veya doktorunuza danışın.12345678910


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük