Doğumun İlk Evresi

Doğumunuz ve hastane prosedürleri

Her hastanenin doğum için kendine özgü rutin prosedürü vardır. Hastaneyi daha önceden ziyaret etmiş, sizinle ilgilenecek ekiple tanışmış, doğum odalarını dolaşmış olursanız, uygulanacak işlem hakkında iyi bir fikir sahibi olursunuz. Hastaneler korkutucu olabilirler; ama tanımaya başlarsanız daha az rahatsız olabilirsiniz.

Hastaneye yatış 

Hastaneye ulaştığınızda, hastane girişinden doğum servisine gitmek için tekerlekli iskemleye oturtulursunuz. Eğer doğumunuz ilerlemişse, tekerlekli iskemleyi kullanmalısınız, değilse, kendiniz rahatça yürüyebilirsiniz.

Doğumun nasıl yürümesini istediğinize göre doğum planınızı çizmiş olmalı, ebe veya doktorunuzla karşılaştığınızda onlarla üzerinden geçmek için bir kopyasını bulundurmalısınız. Onlar da birtakım kontroller yapıp doğumunuz hakkında bazı sorular soracaklardır Herhangi bir işlemden memnun değilseniz, eğer teçhizat, ışıklar, iğneler sizi korkutuyorsa veya ekipten birine kızdıysanız, zamanında hareket edin. Korku ve endişelerinizin artıp büyümesine zaman tanımayın. Eğer kendinizi hakkınızı savunacak kadar güçlü hissetmiyorsanız, eşiniz duygularınızı dile getirebilir.
Hastaneye ulaştığınızda, ebe sizi doğum için hazırlayacaktır. Yapılması gereken bazı rutin muayeneler vardır.

  • Notlarınızı incelerken, ebe size doğumun gidişatı hakkında sorular soracaktır: suların gelip gelmediği, kasılmaların ne sıklıkta olduğu gibi.
  • Daha sonra muayene edileceksiniz; ebe bebeğin pozisyonunu hissetmek için karın muayenesi yapacak; bebeğin kalp seslerini dinleyecek, kan basıncı, nabız ve ateşinizi ölçecek ve serviksin ne kadar açıldığını görmek için dahili muayene yapacaktır.
  • Protein ve şeker aranması için idrar tahlili yapılacaktır.
  • En son ne zaman bağırsak hareketi olduğu sorulacak ve siz istemedikçe lavman veya fitil verilmeyecektir.
  • Daha sonra bir duş veya banyo alarak odanıza alınacaksınız. Eğer herhangi bir sorunuz veya ekiple paylaşmak istediğiniz duygularınız varsa, onlara bazı isteklerinizi hatırlatmanın tam sırasıdır.

Doğum döneminde muayeneler 

Bebeğinizin kalp sesleri bir tıltrasonik cihaz veya elektronik fötal izleme ile düzenli olarak takip edilir. İlk evrede serviksin dilatasyonunu kontrol etmek için muhtemelen her iki ila dört saatte bir dahili muayene yapılır, ama bu konuda katı bir kural yoktur.

Her dahili muayene sonrasında, nasıl geliştiğinizi sorun. Muayeneler arasında serviksin ne kadar açıldığını bilmek oldukça rahatlatıcıdır. Eğer bir kasılma sırasında size bir soru sorulursa, gevşeme tekniklerinize konsantre olun ve kasılma geçtikten sonra cevap verin.

Ağrının azaltılması

Ağrının azaltılması Yatış işlemlerinden sonra, anestezist sizi herhangi bir ağrı giderme yöntemi tercih edip etmediğiniz öğrenmek için ziyaret edecektir. Eğer epidural anestezi uygulanacaksa, işlem şimdiden başlamalıdır. Genellikle 10-20 dakika almaktadır. Anestezist sizi eşiniz ve ebenizle; beraber bırakabilir, ama daha sonra anestetik maddeyi kontrol etmek için geri gelecektir. Eğer ilaçlarla ağrı gidermeyi İstemiyorsanız, doğum yardımcınız ve doğum süresince sizinle olacak olan ebe ile birlikte kalırsınız.

Doğum eylemini ve bebeği izlemek

 

Kasılmalar karnınıza bağlanan bir harici monitör ile kaydedilir. Dahili monitör bebeğinize tutturulur.

Bir elektrot bebeğin önde olan kısmına, genellikle başına, cildi delerek tutturulur ve kalp atışlarını veren bir elektriksel kontak sağlar. Bazı bebeklerin başlarında elektrotun tutturulduğu yerde bere veya döküntü görülebilir. Bununla beraber, birçok anne doğum eylemi boyunca bebeğin kalp seslerini takip edebildiği için EFI’yi rahatlatıcı bulur.12345678910


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük