Doğumun İkinci Evresi

Doğum, son dokuz aylık hazırlığınızın zirvesidir. Beklentileriniz gerçekçidir: Ağrısız olması gerekmeyen; ama eşinizle, tanıdığınız ekiple, gerekli teçhizat ve tanıdık bir çevre ile mutlu ve rahat bir doğum. Mutlu ve rahat olmanızdaki en önemli faktör çevrenizdeki herkesin tanıdık kişiler olmasıdır.

Doğumun ikinci evresine doğru

Tam açılma, doğumun ilk evresinin sonunda gerçekleşir. Bunun ilk bulgusu aşırı bir itme işleğidir. Bir görevliden rahim ağzınızı kontrol etmesini isteyin - son kontrolden beri zaman geçmemişse bile itme güdüsü ile savaşmayın; çünkü açılmanın son birkaç santimetresi saniyeler içinde gerçekleşir, “ açılma saptandığında, kuvvetle itebilirsiniz. Ruh haliniz değişecek ve kısa bir süre sonra, bebeğinizin doğumu için çok çalışacağınızdan tekrar enerjiyle dolduğunuzu ve olumlu olduğunuzu hissedeceksiniz .

Doğum sırasında soluma 

Size doğum öncesi kurslarında nasıl soluk alıp vereceğiniz öğretilecektir. Doğumun ikinci evresinde iyi soluma tekniklerinin önemi abartılı olmaz. Size vücudunuzu kontrol altında tuttuğunuz hissini verir ve bu sizi oldukça güçlendirir.

İkinci evreye girdiğiniz zaman, soluk alışverişinizi hızlandırmak isteyebilirsiniz. Bu, doğumda kullanmanız gereken en yüzeysel soluma şeklidir, (göğüs ve boğazınızı kullanmak yerine, sadece ağzınızdan soluk almaya konsantre olun. Dudaklarınızın arasından soluk alın ve verin. Buna yavaşça başlayıp dereceli olarak hızlanın. Çok derin nefes vermemeye dikkat edin veya aşırı solumayın. Baş dönmesi hissederseniz, solurken elinizi ağız ve burnunuza kapatın.123


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük