Bebeğinizi Kucağa Alıştırın

Doğumdan hemen sonra anne ve bebeğin ayrı kalmaları bebeğin gelişimini ve annenin davranışını olumsuz yönde etkilemektedir.Bebeğin kucağa alınmaması, anne-bebek bağının kurulmasını önlediği gibi, bebeğin ağlamasına ve huzursuzluk hissetmesine, ayrıca annenin de mutsuz ve güvensiz olmasına yol açar.

Emzirme ve kucağa alma, annenin bebeğiyle yakın ve sevgi dolu bir ilişki kurmasına yardımcı olacaktır. Ancak toplumumuzda aile büyüklerinin, bebek doğduğunda ''sakın kucağa almayın alışır, kırkında öğrendiğini 40 yıl unutmaz'' şeklindeki önerileri nedeniyle çoğu anne bebeğini sık sık kucağına almaktan kaçınmaktadır.

Bazı bebekler diğerlerinden daha fazla kucağa alınmak ve taşınmak isteyebilirler. Annelerin bebeklerini kucakta taşımasının geleneksel olduğu topluluklarda ağlama sorunu, annelerin bebeklerini kucağa çok almadıkları ve ayrı bir yatakta yatırdıkları toplumlara göre daha azdır.

Kucağa alınma bebeğin en doğal gereksinimlerinden biridir ve bunun asla unutulmaması gerekir. Doğumdan hemen sonra bebek anne kucağına verilmeli ve emzirilmelidir. Kucağa alınan bebekler daha az ağlarlar ve daha iyi gelişirler. Doğumdan sonraki ilk saatleri içeren duyarlı dönem boyunca anne ve bebek ayrı kalmamalıdır. Aksi takdirde, bebeğin gelişimi ve annenin davranışı olumsuz etkilenecektir. Uygun ve ideal olan bebeğin annesiyle aynı odada beraber olmasıdır. Aile-bebek arasındaki psikolojik bağın oluşmasında dokunma, kucağa alma ve sevgi çok önemlidir. Anne kucağı, bebeğin ağlamasını ve huzursuz olmasını önler. Annenin çocuğa bağlanması onun hayatta kalabilmesi için en temel gereksinimlerdendir.

Bebekler kucağa nasıl alınmalı? 
Bebeklerin baş ve boyun kasları yaklaşık 2-3 aylık oluncaya kadar tam olarak gelişmeyebilir. O zamana kadar başını ve boynunu desteklememiz gerekir. Bebek kucağa alınırken, nazikçe elimizle kafası ve kolumuzla boynu desteklenmelidir. Bebeğin kafasının öne ya da arkaya sarkması önlenmelidir. Çok ağlayan bebekler ise yüzüstü tutularak kucağa alınabilir.

Çoğunlukla bebekler ağladıklarında anneye verilmektedir, ancak çocuk yetiştirme konusunda babanın öneminin de unutulmaması gerekir: Baba, bebeğin emzirilmesi dışında, bakımı, kucağa alınması, bezinin değiştirilmesi ve eğitimi gibi konularda en az anne kadar rol üstlenmelidir.

Prof. Dr. Nurdan Evliyaoğlu1


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük