Yenidoğan Bebeklere Fazla Temas Etmeyin

 

Yeni doğan bebeklere fazla dokunulması ve öpülmesi enfeksiyon riskini arttırdığı için yakın temastan kaçınılması gerekiyor.

Yeni doğan bebekler cilt enfeksiyonları açısından risk altındadır ve bebekler ciltlerinde “vernix kazeoza” adı verilen koruyucu bir tabaka ile doğarlar, bu koruyucu tabaka bebekleri hem ısı kaybından, hem de enfeksiyonlardan korur, ayrıca cildini nemlendirir. Doğumdan hemen sonra, bebekleri bu nedenle  hemen yıkamak doğru değildir, 3-4 gün sonra yıkamak daha uygundur.

Hastaneden eve götürüldükten sonra bebekle çok fazla temasa geçilmemesi gerekmektedir: Yeni doğan bebek, her türlü enfeksiyona açıktır. Bu nedenle bebeğe çok dokunulması ve öpülmesi bebeğin sağlığı açısından sakıncalıdır. Yeni doğan bebeklere çok fazla dokunmak ve öpmek enfeksiyon riski taşımaktadır. Enfeksiyonlu bir kişiden bebeğe enfeksiyon bulaşması kaçınılmazdır. Anne baba dışındaki kişilerin bebeği biraz uzaktan sevmeleri, bebekle fazla temas etmemeleri gerekmektedir. Ayrıca bebeğin bulunduğu evde başka odada bile sigara içilmemelidir.12


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük