Epizyotomi Doğumu Kolaylaştırır mı?

 

Bebeğin çıkışını kolaylaştırmak ve perine kaslarının aşırı gerilmesi sonucunda oluşan istemsiz yırtıkları önlemek amacıyla uygulanan cerrahi müdahaleye epizyotomi (doğum kesisi) deniyor. Bebeğin başının çıkmasına yakın, epizyotomi makası adı verilen özel bir makasla bölgeye vajina girişinin alt ucundan başlayan ve doktorun seçimine göre 45 derece açıyla (medyolateral) veya anüse doğru (medyan) bir kesi uygulanıyor. Plasentanın çıkmasından sonra, gerekirse lokal anestezi işlemi uygulanarak bu kesi kendiliğinden eriyen dikiş materyaliyle dikiliyor.

Epizyotomi; önceleri her doğum için uygulanan rutin bir işlemken, son yıllarda ihtiyaç duyulduğu zaman başvurulan bir teknik oldu. Dünya Sağlık Örgütü, klinik durumun öngördüğü koşullarda epizyotomi açılmasını öneriyor. Ülkemizdeyse son yıllarda ilk ve sonraki doğumlar da dahil, rutin epizyotomi uygulayan doktorların sayısı azaldı.

Epizyotomi ne zaman uygulanır?
Klinik gözlemlere dayalı olarak, oluşan yüzeysel yırtıkların epizyotomi kesisinden daha çabuk, daha hızlı ve daha kolay iyileştiği belirlendi.

Epizyotomi açılmasını zorunlu kılan bazı durumlar var. Bunlar; doğumun hızla gerçekleşmesi ve perine kaslarının esnemesi için yeterli zamanın olmaması, bebek başının büyük olması, bebeğin sıkıntıya girmesi, forseps (kaşık) ile müdahaleli doğumun gerekiyor olması gibi durumlar.

Epizyotomi dikişleri 7-10 gün içinde iyileşir. Dikişleri almak gerekmez, kendiliğinden eriyen iplikler kullanılır. Kesi yerinde iz kalması bireysel özelliklere, kullanılan dikiş materyalinin kalitesine ve teknik uygulamaya göre değişir. Bazı kadınlarda, ne kadar iyi bir teknik uygulanırsa uygulansın, bünyenin aşırı nedbe (yara izi) dokusu oluşturma özelliği nedeniyle belirgin bir iz kalabilir. Ancak iz kalsa bile epizyotomi bölgesi jinekolojik muayene pozisyonu dışında görülebilir bir bölge değil. Bazı kadınlardaysa neredeyse epizyotomi yapılıp yapılmadığı, anlaşılmayacak kadar az iz kalır.12


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük