Uzmanlarımız

Yrd.Doç.Op.Dr. İlker Günyeli( Kimdir? )
Kadın Sağlığı

Emzirme Hakkında Sorular ve Cevapları

Emzirirken ilaç kullanabilir miyim?
Her zaman yeni bir ilaç almadan önce doktorunuza danışınız. İlaçların çoğu az da olsa anne sütüne geçer.Eğer kronik bir sağlık problemi ( hipertansiyon, diabet, astım, guatr vs ) nedeniyle ilaç alıyorsanız bu ilaçlar uzun zamandır kullanıldığı için anne sütüne bebeğe etkileri biliniyor olacaktır. Bu ilaçlarınızın güvenilirliğini doktorunuza danışınız. Yeni ilaçlar yada nadir görülen hastalıklarda kullanılan ilaçlar hakkındaki bilgiler maalesef azdır. Parasetamol içeren ağrı kesici, ateş düşürücüleri ve gebeliğiniz sırasında kullandığınız vitamin, mineral haplarını güvenle kullanabilirsiniz.

Neden anne sütünü destekleniyor?
Emzirmeyi desteklemek koruyucu hekimliktir.Doğrudan anne ve bebek sağlığını iyileştirir. Bunun için harcanan her çaba doğrudan toplum sağlığına yansır.Özellikle prematüre yada düşük doğum ağırlıklı bebeklerde görülen hastalıkları azaltmada çok etkilidir.Sağlıklı bebeklerle ilerde sağlıklı bir nesil oluşacaktır.Araştırmalarda ilk 6 ay sadece anne sütü alan bebeklerde çok daha az orta kulak iltahabı, üst solunum yolu infeksiyonu, ishal ve çocukluk çağı obesitesi görülmüştür.Anne sütü alan bebeklerin ileriki dönemlerde daha yüksek IQ, daha iyi okul başarısı, daha özgüven sahibi olduklarını gösteren pek çok çalışma vardır.

BEBEĞİNİZ EMZİRİLMEK İÇİN DOĞAR
Emzirme öğrenilen bir beceridir, tıpkı yemek yapmak ve ya bisiklete binmek gibi. Sabır ve pratik yapmak gerekir. Siz ve bebeğiniz bunu öğrenirken bazen sıkılabilir, sinirlenebilirsiniz fakat özgüveninizi yitirmeyin çoğu zaman sorunlar çözülür.Özellikle prematüre doğum, sezaryenle doğum veya bebeğinizdeki sağlık sorunları öğrenmeyi zorlaştırabilir.Eğer işlerin iyi gitmediğinden endişeleniyorsanız hemen yardım istemelisiniz. Unutmayınız ki emzirmek giderek kolaylaşır, zorlaşmaz.
 

Hiçbir anne sütü birbirine benzemez12345678910111213

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük