Uzamış Hamilelik

Pratik olarak, beklenilen doğum zamanında henüz gerçekleşmemiş hamilelik; uzamış hamileliktir. Doğum zamanı, son regl tarihinden itibaren, 40 hafta sayılarak elde edilir. Aslında, bu hesaplanan tarihe göre tam gününde doğuran kadınların oranı %1’dir. Geri kalan %99 oranındaki kadınlar bu tarihin ya öncesinde, ya da sonrasında doğumyaparlar. Genelde, çoğu doğum erken olur.Kadınların %80’i “doğum zamanı”  olarak adlandırılan, 37-42 haftaları arasında doğururlar. 40 haftayı geçen hamilelik “uzamış” olarak nitelendirilir. Buna post-term de denir.

 

Hamileliğin uzamasına neden olan sebepler nelerdir?
Bu bilinmemektedir.Çok az sayıda kadında duruma neden olan faktörlerin nedeni tesbit edilebilmiştir. Bunlar; ultrasonda kolayca teşhis edilebilen fetus anomalileri, plasentada bazı enzim yetersizlikleri ve düşük tiroid hormon seviyesi olarak belirlenmiştir.Ama bunlar, uzamış hamilelik yaşayan kadınlar arasında çok ufak bir oranı temsil ederler.Bazılarında ise, yanlış tarih hesaplanmasından dolayı hamileliğin uzadığı sanılır. 1-2 haftalık yanılgılar sıkça yaşanır.

Tarihteki yanlışlığı, hamileliğin ileri bir döneminde yapılan bir ultrason tetkiki düzeltebilir mi?
Maalesef hayır. Ultrason geç bir dönemde hamileliğin tarihini belirlemede yetersizdir.Bu, teknolojinin yetersizliğinden değil, hamileliğin naturasına uymamasındandır. Çeşitli faktörlerden dolayı, bebekler değişik şekilde büyürler. Bu farklılıklar, özellikle 3. tremestirde daha belirgin olur. Bu dönemde, hamileliğin tarihini belirlemek boşunadır.

Ne gibi faktörler hamileliği riskli grubuna sokar?

  • Yetersiz büyüme oranı
  • Bebeğin etrafındaki amniyos sıvısının azalması
  • Hamilelikte vajinal kanama
  • Hipertansiyon, preeklampsi
  • Diyabet

Zamanında hamilelikteki riskleri keşfetmek ve gerekli müdahaleyi yapabilmek açısmdan düzenli ve iyi bir doğum öncesi bakımı önemlidir.Bilinen risk faktörleri haricinde, 42 hafta tamamlanmadan önce ne gibi bir durum hemen müdahale gerektirir?Anne adayının isteği olabilir. Eğer anne endişe duyuyorsa, doğum başlatılabilir, ama bu durumda sezeryan olma olasılığı yükselir, ayrıca normal doğum olsa bile serviksin elverişsizliği söz konusu olabilir.

Post -maturite

Gecikmiş bir bebek post-matür olma tehlikesi altındadır. Bir bebeği post-matür olması, tüm vücudundan, özellikle de karnından yağ kaybedeceği anlamına gelmektedir. Sonuçta, derisi kırmızı ve sanki vücuduna uymuyormuş gibi buruşuk görünecektir ve .soyulmaya başlayabilir. Çok az bebek gerçekten post-matürdür, bununla beraber, post-matürite sadece bebeğin durumuna değil aynı zamanda plasentaya da bağlı olduğundan, hangi bebeklerin risk altında olduğunu tahmin etmek güçtür.

Riskler
Bunların arasında daha uzun ve zor bir doğum vardır ve nedeni post-matür bebeğin genelden daha büyük ve kemiklerinin ve kafatasının daha sert olmasıdır (bu doğum kanalından inişinin hem siz hem de kendisi için daha travmatik olması anlamına gelmektedir) ve aynı zamanda ölü doğum riski de artmıştır (ölüdoğum riski 43.haftada iki kat, 44. haftada üç kat artmaktadır). Doğumu başlatmak için yavaş olan bir rahim için başka bir risk de doğum göreceli olarak, yetersiz kalmasıdır.12


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük