Özel Doğumlar

 

Kural olarak, bebeklerin çoğu bir terslik olmadan doğar,sağlıklı ve zinde olurlar. Yine de doğumlar oldukça fazla değişiklik gösterir, iki doğum birbirinin aynı değildir, hatta aynı kadında bile. Zaman zaman, bazıları özel yaklaşım gerektirir ve az miktarı müdahale ister. Sonuçta, anne ve bebek için iyi sonuç verirler. Birçok doğum oldukça normaldir, ama ara sıra özel yaklaşım gerektiren bir komplikasyon gelişebilir. Dikkatli bir doğum öncesi bakım ile, potansiyel güçlükler önceden sezilebilir ve kolaylıkla kaçınılabilir. Öyle ya da böyle bir problem görünür hale gelmeden önce ilk evre başlamış olur.

İkiz doğumu

İkizler nasıl doğurtulur?Bu, birçok faktöre göre değişir. Eğer hamilelik problemsiz geçmişse ve ‘doğum zamanı’na ulaşılmışsa, doktorunuzla uygun doğum şeklinikonuşursunuz.En önemlisi ikizlerin yatış pozisyonudur. Normalde liderlik eden bir ikiz vardır; buna ikiz 1 denir. Eğer ikiz 1 baş önde duruyorsa, normal doğum önerilir. İkinci ikiz ters geliyorsa bile, durum değişmez. Eğer 1. ikiz tersten geliyorsa, ikincinin durumu kaile alınmaz, sezaryan doğum yapılır. 

Eğer kadın üçüz taşıyorsa, doğum şekli ne olmalıdır?
Olası problemleri önlemek için sezaryan daha iyi birseçimdir.

1. ve 2. ikiz arasında kabul edilir doğum süresi nedir?
1 saat. Genelde çoğu 30 dakika arayla doğarlar. Süre bundan daha fazla uzarsa, ikinci ikizi harekete geçirmek gerekir. 1 saatten fazla zaman alması bebeğe ufak bir sorun yaratabilir. Tabi bebeğin durumu denetim altında tutulursa ve her şey yolundaysa süre uzatılabilir.Bu konuyla ilgili kesin bir kural yoktur; önemli olan bebeğin mniyetinin sağlanmasıdır.

Doğum sonrasında olası sorunlar var mıdır?
İkiz doğuran kadınlarda ağır kanama riskinde artış görülür. Riski en aza indirgemek için gerekli önlemler alınmalıdır.

 

Prematüre doğum 

Prematüre doğum, 37. gebelik haftasından önce gelişen doğum­dur. Ortalama yüzde 40 kadarının sebebi bir sırdır. Yine de, aşa­ğıdaki olaylar nedeniyle oluştuğu bilinir: zarların erken yırtılma­sı, çoğul gebelik, pre-eklampsi, serviks yetersizliği, ve rahim anor­mallikleri. Aşırı çalışma, stres ve annenin kansızlık veya beslenmebozukluğu gibi bazı hastalıkları da etkili olabilir.

Gerçekten prematüre doğuma girip girmediğinize karar ver­mek, sizin için olduğu kadar doktorunuz için de zordur. Tanısı kolay değildir ve tanı kriterleri farklı merkezlerde değişir. Genel bir kural olarak, prematüre doğum hiçbir uyarı ver­meden başlar; ilk bulgu zarların yırtılması, rahim kasılmalarının başlaması veya biraz vajinal kanama olabilir, zarlar yırtıldıktan ve doğum başladıktan sonra durdurulmaz, ama siz veya doktorunuz zarlar sağlamken veya doğum gerçekten başlamadan önce bazı önlemler alabilirsiniz.

Ne yapabilirsiniz?
Eğer zarlarınız yırtılmış ancak doğum başlamamışsa, derhal hastaneye gitmelisiniz. Enfeksiyon oluşma riski yüksektir ve hem siz hem de: bebeğiniz savunmasızsınızdır. Doktorlar, ateş gibi enfeksiyon bulgularını izlerler ve gerekirse antibiyotik verirler.

Zarlar kendiliğinden yırtıldıktan sonra doğum baskılanması muh­temel değildir ve eğer kasılmalar ortalama bir gün içinde kendili­ğinden başlamazsa, genellikle’ başlatmak için oksitosin verilir.

Prematüre doğumu nasıl anlarsınız?

Prematüre doğum yapıp yapmadığınızı saptamak için, işte birkaç yararlı ipucu: 

  • Gebeliğinizin 37. haftasından öncedir.
  • En az bir saat rahim kasılmaları hissetmişsinizdir.
  • Kasılmalar her 5-10 dakikada bir gelir.
  • Kasılmalar 30 saniye sürer ve bir saatlik bir periyotta devam eder.
  • Doktor veya ebe tarafından yapılan muayenede, rahim ağzınız 2.5 cm’den fazla açılmıştır ve bu nedenle üçte biri silinmiştir.

Bu kriterlere göre, prematüre doğum yaptığını düşünen hastaların üçte İkisinin gerçek doğumda olmadığı görülür ve tedavi gerekmez. Hemen hastaneye giderseniz rahim aktivitesi dikkatli olarak değerlendirebilir ve hızla tanı konabilir.

Prematüre doğumda hastane ne yapar? 

Eğer doğum 24 ila 34 hafta arasında başlarsa, amaç, doğumu ritodrin veya salbutamol ile geciktirerek bebeğin akciğerlerinin steroidlerle olgunlaşmasına zaman tanımaktır. Pre-term bir bebeğin solunum sıkıntısı sendromuna yakalanma riski artmıştır ve doğum ne kadar erkense risk o kadar yüksek olur. Yatak istirahatı da rahim in kan miktarını ar­tırabilir ve bebeğiniz için yeterli oksijen ve mümkün olduğunca iyi beslenme sağlayabilir.

İlave olarak, hastanede olmak erken zar yırtılması durumunda doktorunuza enfeksiyon bulgularını kontrol etme ve bebeğin durumunu izleme olanağı tanır. Ayın zamanda prematüre; bebeğinizin doğumdan hemen sonra yoğun bakıma alınmasını sağlar. Eğer yerel hastanenizde prematüre bebeklerle il­gilenebilecek bir yoğun bakım ünitesi yoksa, uzaktaki başka bir hastaneye sevk edilebilirsiniz. Bu eşiniz, arkadaşlarınız ve ailenizin ziyaretlerini zorlaştırsa bile minik bebeğinizin hayata en iyi şekilde başlayabilmesini sağlayacak imkanları sağlayabileceğin­den rahat olmalısınız.

Erken doğum ve ilaç tedavisi 

Kullanılan ilaçların tümü bazı yan etkiler yaratabilir ve bu nedenle prematüre doğumun sadece belli olguları bunun için uygundur. İlaç tedavisinin başlıca kriteri, sizin sağlıklı olma­nız, kalp hastalığı, diyabet, yüksek tansiyon veya anormal yerle­şimli plasentanızın olmayışı ve tabii ki bebeğinizin canlı olması ve doğumsal bir hastalık bulgusu olmamasıdır.

Eğer çok endişeliyseniz, size hafif bir sakinleştirici verilebilir, ama aşın ağrınız olmadıkça doğum sırasında morfin ve petidin uygu­lanmamalıdır. Bu ilaçlar rahim kaslarınızı sakinleştireceğine daha da uyarılabilir hale getirir ve bebeğiniz üzerine zararlı etki yapa­bilir.

Prematüre doğumun yönetimi

Zarlar yırtıldıktan sonra, doğum normal ola­rak ilerleyecektir . Genel bir kural olarak, bebeğin ba­şının daha küçük ve yumuşak olmasından dolayı, prematüre do­ğum normal doğumdan daha kısa ve kolaydır. Yine de, bebeğin başını doğum kanalındaki basınç değişikliklerinden korumak için genellikle epiziyotomi yapılır. Aynı sebepten dolayı, hemen he­men tüm prematüre bebekler forseps yardımıyla doğurtulurlar. Muhtemelen bebeğin solunum sistemini baskılayabilen ağrı kesi­ci ilaçlar yerine epidural anestezi önerilecektir. Doktorlar doğum süresince hipoksiyi (dokularda oksijen eksikliği) önlemek için özel dikkat gösterirler. Bazı durumlarda, özellikle bebek sıkıntıdaysa, prematüre doğumda da sezeryan kullanılabilir.12345


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük