Doğumda Bel Ağrısı

Bazen, rahim kasılmalarının rahatsızlığı başlıca bel ağrısı olarak hissedilir. Bu genellikle rahim ağzının açılırken gerilmesine bağ­lıdır. Aynı zamanda bebeğiniz başının arkası omurganıza doğru arka pozisyonda yatarken de olabilir (bebeklerin onda biri bu po­zisyonda yatar; anormal değildir). 

Bu pozisyonda, bebeğin boynu uygun şekilde bükülemez ve normal pozisyona göre büyük bir oranla doğum uzayabilir. Birçok zamanda, bebeğiniz 180 derece dönerek ön pozisyona gelebilir ve doğum düzgün şekilde ilerleye-büir. Eğer, ara sıra olduğu gibi, bebek ön pozisyona dönemezse, bir panik sebebi değildir, ama doktorunuz forseps veya daha na­dir olarak vakum ile doğurtabilir. Bu tür bir doğum yavaş başlar ve süresi uzayabilir, bu nedenle oldukça yorucu olabilir. Bel ağrı­sını azaltmak için eşinizle birlikte uygulanabileceğiniz çeşidi yön­temler vardır.

Karşıt basınç
Bu bel ağrısını gidermenin en etkili yoludur. Bununla beraber, eğer başka biri tarafından dokunulmak sizi rahatsız ediyorsa, örneğin geçiş döneminde, kendi parmak ek­lemlerinizi kalçalarınızın altına koymayı tercih edebilirsiniz.

Pozisyon değiştirmek
Sırtüstü yatarken, bebeğiniz omurgaya ve si­nirlerine baskı yapar. Dik durmaya ve mümkün olduğunca dolaş­maya çalışın. Bebeğin omurgaya basıncını aynı zamanda terzi otu­ruşu, öne eğilme, kalçanızı sallama ile de giderebilir­siniz. Eğer yatarak daha rahat ediyorsanız, bebeğinizin düz durdu­ğu yana dönerek yatabilirsiniz (ebe hangi yan olduğunu size söyleyebilir).

Sıcak uygulamak 
Kasılmalar sırasında veya arasında eşinizin beli­nize bir ısıtıcı veya sıcak su şişesi koymasından fayda görebilirsi­niz. Sıcak bir duş, özellikle belinize yönlendirilirse, rahatlama sağ­layabilir.1


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük