Suda Doğum

 

Suda doğum, ilaç bazlı ağrı kesicilere alternetif olarak sunulan bir yöntemdir. Ayrıca, suda daha özgür hareket edebilme olanağı olduğundan, daha az stresli bir doğum şeklidir. Bir de, doğum ünitelerindeki, suda doğum bölümleri, daha ev atmosferine uygun rahat ortamlardır.Suda doğum bazı hamileler için çok hoş bir seçenektir. Ama unutmamak gerekir ki, ağrı kesici olmadığından, bir epidüralle aynı etkiyi yaratmaz. Kadın, havuzda ağrıya dayanamayıp, gerçek etki eden ağrı kesici almayı isteyebilir. Bir de doğumla ilgili bir sorun olabilir, bu tip durumlarda, kişi havuzdan çıkmalıdır.Suda doğumda da, beklenmedik durumlar ve hayalkınklıklan yaşanabilir.

Suda doğumun tarihi
Suda doğum sandığımız kadar yeni bir yöntem değildir.İlk kayıtlara geçmiş suda doğum, Fransada 19. yüzyıl başında gerçekleştirilmiştir. Bu sadece, bir kaza sonucu olmuş bir doğumdur, alternatif olarak düşünülmemiştir. 150 yıl sonra Sovyet uzmanlar, bunu araştırmış ve pratikte uygulamışlardır. Daha sonra bu yöntem tüm dünyaya yayılmıştır.Şu anda,gelişmiş ülkelerin çoğunda bu hizmet verilmektedir.

Herşeyden önce, ılık suyun kişiyi rahatlatmasıyla, ağrı daha az hissedilir.İkincisi, ilaçsız bir doğum olduğundan, pozitif bir deneyim sağlamaktadır.Üçüncüsü, ılık suda uzun süre durmak vajinal dokuyu esnetir ve böylece epizyotomi ihtiyacı azalır.

Suda doğumun avantajları
Anne için sağladığı bu avantajlar yanında bebek için herhangi bir avantajı söz konusu değildir.Ağrıkesici kullanılmadığı ve doğan bebeğin bunların yan etkisi altında kalmadığı doğrudur, fakat klasik doğum yapan kadınlardan da, ağrı kesici almayıp doğumu gerçekleştirenler vardır. Buna göre bu bir avantaj sayılmaz.

Yapılmaması gereken durumlar 

  • Böbrek yetmezliği, kalp rahatsızlığı, diyabet veya hipertansiyon gibi sağlıkla ilgili sorunlar
  • Prematüre doğum
  • Plasenta prevya veya vajinal kanama durumu
  • Fetusun anormal pozisyonu
  • Doğumu kontrol edebilecek uzman doktorun olmaması gibi durumlarda yapılması uygun olmaz.


123


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük