Sezaryen Doğum Hakkında Bilmek İstedikleriniz

 

Normal bir vajinal doğumun tehlikeli, hatta imkansız olduğu düşünülen durumlarda, bebeğiniz sezeryan ile doğurtulur -karnınıza ve rahminize küçük kesiler yapılarak bebek bunların içinden çıkarılır (eski moda dikey kesiler günümüzde sonraki doğumlarda yırtılma riskinden dolayı yapılmamaktadır). sezeryan ile doğurtulan bebeklerin yüzdesi hızla artmıştır. Bu kısmen doktorların zorlu doğumlarda sezeryan ile önlenebilecek komplikasyonlar nedeniyle dava edilme endişelerinden, kısmen de operasyonun diğer doğum şekillerinden daha az riskli olacak kadar güvenli olmasındandır.

Oldukça sık olarak, sezeryan doğum gerektiğinde, bunun gerekliliği doğum başlamadan önce belirginleşir, bu demektir ki, eşiniz ve doktorunuzla bu konuda konuşmak için vaktiniz vardır. Bu planlanmış sezeryan şekli, elektif olarak bilinir, gerekliliği ancak doğum başladıktan sonra görülen acil sezeryan ile zıttır. 

Geçmişi ve güvenilirliği

Aezeryan, 1950’lilerden beri uygulanan bir doğum yöntemidir.Şu anda, sezeryanın güvenilir bir işlem olduğu rahatça söylenilebilir.

Ancak,ne olursa olsun, sezeryan , cerrahi bir prosedürdür. Hiçbir düşünce bunu değiştiremez. Tüm hamileliklerin % 10-20 arasında bir oranı, sezeryan ile doğum yaparlar. Bazı ülkelerde bu oran daha düşük, bazılarında ise daha yüksektir. Gelişmiş ülkelerde, doğuma çok önem verdiklerinden, sezeryan metodu, ölüm ve hastalık açısından daha riskli bulunmaktadır.Her ne kadar bu ölüm oranı %0,1’den az bir oran olsa da, günümüzde, vajinal doğum daha güvenli olarak kabul edilmektedir.

Sezeryanın tarihini kimse tam olarak bilmemektedir. Ama, 2500 sene öncesinde çeşitli medeniyetlerde denenmiş olduğu bilinmektedir. Roma İmparatorluğunda, annenin doğum esnasında ölümü gerçekleştiğinde, karnı keserek bebeğin alınması işlemi ile başladığı düşünülmektedir. Bu işleme ‘lex caesarea’ derlermiş.

Çok güvenilirdir. 1930’lardan bu yana çok gelişmiştir.Vajinal doğumla karşılaştırıldığında, sezeryanın çok yüksek sorunlar yaratabileceği görülmüştür. Bu nedenle, sezeryanın , sadece gerekli olduğunda uygulanması gerekir. 

Geçmişle kıyaslandığında, neden sezeryan bugün daha güvenlidir?
Zamanla, bu alanda çok yol katedilmiş ve ilerlemeler kaydedilmiştir.Operasyon teknikleri zamanla çok ilerlemiştir. Anastezi teknikleri de aynen çok yol katetmiştir. Enfeksiyon oluşumu günümüzde çok kolay kontrol altına alınabilmektedir. Bu, operasyonların tamamen steril bir ortamda gerçekleştirilebilmesi ve antibiyotiklerin gelişmiş olması sayesinde olmuştur. Çoğu kimseler antibiyotiklerin sadece 1920’lerden beri kullanıldığını unutmaktadırlar. Kan servisleri artık çok daha güvenilirdir. Operasyon sonucu, çok kan kaybı olabileceğinden, uygun kan nakli çok önemlidir. Günümüzde kan kolayca ve güvenilir bir şekilde temin edilebilmektedir.12345


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük