Sezaryen Doğumdan Sonra Sizi Neler Bekliyor?

 

9 Aylık sürecin nihayete erdiği mucizevi bir son ve öte yandan hem anne hem de bebek için yeni bir başlangıç. Do­ğum, bir canlının hayata getiriliş operas­yonu olarak da tanımlanabilir. Bu ope­rasyon, bilindiği üzere normal doğum ve sezaryen yöntemleriyle gerçekleştirili­yor. Normal doğumun mümkün olma­dığı durumlarda alternatif olarak sezaryen devreye giriyor ki, son yıllarda se­zaryen ameliyatlarında ciddi bir artış gö­rülüyor. Bu artış, hekimlerin ve anne adaylarının kararlarına bağlı olarak or­taya çıkıyor.

Nedeni ne olursa olsun son yıllarda ülkemizde sezaryene eğilim gün geçtikçe artıyor. Ancak yine de doktorunuzun tıbben zorunlu görmediği durumlarda sezaryen yaptırmak konusunda ısrarcı olmamak gerekiyor. Evet, sezaryen olan anneler doğum ağrısı çekmi­yor. Ama ya sonrası? Sezaryen olan annelerin doğum sancıları ameliyattan sonra başlıyor. Nor­mal doğumdan daha çok tedbirli ve dikkatli olmak gerekiyor. Sezar­yenden sonra nasıl kolayca topar­lanıp eski sağlığıma kavuşurum di­ye düşünüyorsanız, sizin için hazır­ladığımız birkaç ipucuna göz atabi­lirsiniz.

Doğumdan hemen sonra

Ameliyattan çıktıktan sonra bir süre daha narkozun etkisi sürer. Bu nedenle halsizlik ve mide ağrıları karnınızın ke­sik yerinde yoğunlaşır. Eğer epidural anestezi uygulandıysa başınızda ve omzunuzda ağrılar olabilir. Size verilecek ağrı kesiciler, bu ağrıları­nızı hafifletecektir.

Bu arada bebeğinizi emzirmeyi ihmal etmeyin. Çünkü süt vermek, yaranın ve rahmin iyileşmesini hız­landırır. Ancak sezaryen sonrası annenin kendine gelmesi ve bebeği­ni emzirmeye başlaması 2–3 saati alır. Bu esnada emzirmek için ya­takta doğrulmak sizi zorlayabilir. Bir hemşire ya da yakınınızın yar­dımını alarak bebeğinizi emzirebi­lirsiniz. Annenin ağız yoluyla bes­lenmeye başlaması ise ortalama 8 saat sonra olmaktadır.123


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük