Doğum Sonrası Sağlığınız

 

Bebeğiniz doğduktan sonra, vücudunuz gebelik ve doğum sırasında uğradığı değişiklikleri geri döndürmeye başlar. Büyük miktardaki gebelik hormonlarının çekilmesi, bir yaşam gücünün çekilmesi gibidir ve doğumdan hemen sonraki dönem -postnatal veya postpartum dönem olarak bilinir ~ sizin için çok yorucu olabilir. Mümkün olduğunca dinlenmeye ve gevşemeye çalışın; ayrıca, diyetinizin sağlıklı olduğundan ve yeterince sıvı içerdiğinden emin olun. Eğer emziriyorsanız meme ve meme ucu bakımına özen gösterin.

Doğum sonrası pelvik bölge

Doğumdan sonra, rahim, rahim ağzı, vajina ve karnınız yaklaşık gebelik öncesi ve doğum öncesi boyutlarına geri dönmeye başlar. Rahmin küçülmesine loşi denen bir akıntı ve doğum sonrası krampları denen kasılma veya spazmlar eşlik eder.

Doğum sonrası kramplar 

Tüm kadınlar, doğurganlık çağı boyunca rahim kasılmalarını hissederler. Menstruasyon (adet) sırasında bunlara menstrüel kramplar, gebelik sırasında Braxton Hicks kasılmaları ve doğumdan sonra da doğum sonrası kramplar denir. Doğumdan sonra, rahim kasılmaları normale göre daha şiddeüi ve daha ağrılıdır, çünkü rahmin gebelik öncesi normal boyutuna dönmesinin yolu budur; ne kadar hızlı ve kuvvetli kasılırsa, doğum sonrası kanama riski o kadar az olur. 

Doğum sonrası kramplar genellikle daha önce bir çocuğunuz varsa daha belirgindir, çünkü rahim kaslarınız daha önceki gebelikte gerilmiştir ve rahmi gebelik öncesi boyutuna döndürebilmek için daha şiddetli kasılmak zorundadır. Süt refleksinden sorumlu oksitosin hormonu rahim kasılmalarına da neden olduğundan bu kas spazmlarını emzirirken de hissedebilirsiniz. Genelde üç veya dört gün sonra kaybolurlar.

Bağırsaklar ve mesane 

Doğumdan sonra mümkün olduğunca erken yataktan kalkarak tuvalete gitmelisiniz. Bununla beraber bağırsaklar genellikle doğumdan önce boşaltılırlar, bu nedenle 24 saat veya daha fazla tuvalete gitme ihtiyacı hissetmezsiniz, bu gayet normaldir. Tuvalete giderken ıkınmanız gerekebilir. Perine bölgesine herhangi bir basınç dokuları gerecek ve epiziyotomi yarası varsa ağrıya neden olacaktır. Gerilmeyi önlemek için, ıkınırken temiz bir ped ile yaraları destekleyin ve bastırın. Kabızlığı önlemek için gerekenleri yapın. 

Ayağa kalkıp yürümeyle beraber bağırsak ve mesanenizi çalıştırmak için bolca ham sebze ve meyve, özellikle kuru erik ve incir, yiyin ve bolca su için. İlk kez idrar yapmadan önce biraz gecikme olabilir. Bu, endişe edecek bir şey değildir ve genellikle perinenin, ve mesane ve idrar yollarını çevreleyen dokuların şişmesine bağlıdır. İdrar çıkışını sağlamanın iyi bir yolu biraz suda oturmak ve pelvis egzersizleri yapmak ve idrarı suya yapmaktır. Bu hemen yıkanırsanız, düşündüğünüz kadar hijyen dışı değildir, çünkü idrar sterildir. İdrar çıkısı sıklıkla siz tuvalette otururken banyo musluğunu açmakla da sağlanabilir.

Doğum sonrası rahim ağzı ve vajina 

Doğum sırasında oldukça gerilirler ve bir müddet yumuşak ve gevşek olurlar. Rahim ağzının kendiliğinden darahp sıkılaşması bir hafta kadar sürer, ama vajiııanm düzelmesine kaslarını kasıp gevşeterek (pelvik duvar egzersizleri) yardım edebilirsiniz. Bu egzersizlere doğumdan sonra 24 saat içinde başlamalı, günde üç kez beşer kasılma ile başlayarak kademeli olarak günde on kez beşer kasılmaya artırmalısınız. Karın kaslarınızı güçlendirmek için de egzersiz yapabilirsiniz, ama bunlara loşi kesilene kadar başlamayın.

Sezeryan yaraları

Sezeryan olduysanız, yaralar tamamen iyileşene kadar karın egzersizlerinden kaçınmalısınız. Ağır kaldırmaktan kaçının; günde bir kereden fazla merdiven çıkmayın; oturma veya yatma pozisyonundan kalkarken dikkatli olun; ve genel olarak karın kaslarına çok fazla gerginlik ve basınç uygulamayın.

Doğum sonrası hemoroid

Hemoroitler (basur) doğumdan sonra oldukça yaygındır; doğum sırasında pelvisteki toplar damarlardaki zorlanmaya bağlıdır. Anüsün hemen içinde yumrulu şişkinlikler gibi görünürler ve uygun bakım ile (doktor veya ebenize danışın) sonunda küçülürler.1234


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük