Doğum Sonrası Cinsel Yaşama Dönüş

 

Doğum yaptıktan sonraki günler ve hatta haftalarda, muhtemelen sevişme isteğiniz pek olmayacaktır; çünkü doğumun yorgunluğu ve doğumdan sonra hormonlarınızdaki şiddetli değişiklikler cinsel isteğinizi azaltacaktır. İlk baştaki cinsel isteksizlik doğal ve istenen bir durumdur, çünkü vücudunuzun doğum değişiklikleri ve stresinden kurtulması ve sizin yeni bebeğinize alışmanız için zamana ihtiyacınız vardır. Eşinizle konuşun - muhtemelen oldukça anlayışlı olacaktır.

Eşiniz
Yeni bebeğin gelişi eşinizin de libidosunda bir düşüşe neden olabilir; bir babanın cinsel isteğinde ve hatta ereksiyon olmasında azalma nadir değildir. O da sizin ve kendisinin yeni ebeveyn ve eş rollerinize alışmakta güçlük çekebilir.

Her ikiniz de bu tarz problemlere hazırlıklı olmalı ve bunları kişisel olarak almamalısınız. Sorunları açık olarak konuşarak uzun süreli problemler haline gelmelerini önleyebilirsiniz.

Ne zaman başlamalı? 

Cinsel isteğin geri döndüğü nokta çiftten çifte ve hatta gebelikten gebeliğe oldukça değişmektedir. Örneğin, bir kadın bir gebeliğinden üç hafta sonra cinsel istek duyarken, diğerinden sonra üç ay veya daha fazla süreyle ilgi duymayabilir.

Burada aslında cinsel birleşmenin fiziksel olarak ne zaman güvenli olduğu konusu önemlidir; çiftlere beklenen doğum tarihinden altı hafta Önceden, doğumdan altı hafta sonraya {altıncı hafta kontrolüne) kadar ara vermeleri önerilmekteydi. Bu tavsiye artık gereksiz dikkatli bulunmaktadır, günümüzde genel kanı, gebelikte istediğiniz zamana kadar- kaçınılması gereken tıbbi bir durum olmadıkça birleşme yapabileceğiniz ve istediğiniz zaman başlayabileceğinizdir. Aynı zamanda birleşme olmadan cinselliğe doğumdan sonra istediğiniz kadar erken başlayabilirsiniz. Eğer siz veya eşiniz cinselliğin güvenli olup olmadığından emin değilseniz, doktorunuzla konuşabilirsiniz.

Eğer her ikiniz de bundan memnunsanız, buna karşı herhangi bir tıbbi engel bulunmamaktadır, istek duyduğunuz zaman cinselliğe yeniden başlayabilirsiniz. Bunun yanında, aşk yapmanın birçok nedenden yararlı etkileri de olacaktır. Örneğin, sizin sevgi ve isteğinizi tekrar güçlendirecekür ve cinsel aktivite sırasında salınan hormonlar rahminizi kasarak gebelik öncesi boyutlarına gerilemesine yardımcı olacaktır.

Doğum sonrası cinsel isteksizlik 

Libido kaybı konusunda endişelenmeyin - doğaldır. Bununla beraber, doğum sonrası seks isteği ve zevkini etkileyebilecek birçok faktör vardır. Hissettikleri rahatsızlıktan başka, ilk başta kadınların kendilerini itici bulmaları oldukça yaygındır ve bu onların seksten utanmalarına ve olumsuz düşünmelerine yol açabilir. Hâlâ büyük olan karnınız nedeniyle kendinizi çekici bulmayabilirsiniz, bu nedenle şekle girmek için egzersizlere başlamak kendinize güvenmeniz için önemlidir ve pelvis egzersizleri vajinanızdaki gevşekliği azaltmaya yardımcı olur.

Endişe ve dikkat dağınıklığı da cinsel istek veya zevkinizi azaltabilir. Tekrar gebe kalına korkusu sizi endişelendirebilir ve doğum kontrolüne başlamak sıkıcı ve rahatsız edici olabilir. Bebeğiniz bile sevişmekten aldığınız zevke bariz bir etki yapabilir, onun evdeki varlığına alışmak zor olabilir. Daha önceki gibi kendinizi bırakamayabilirsiniz, ve bebeğin her an ilgi için ağlayabileceğim bekleyerek gevşeyemeyebilir ve zevk alamayabilirsiniz. Bazen bebeğinize o kadar bağlanabilirsiniz ki başka bir duygusal veya fiziksel temas istemeyebilirsiniz. Cinsel tepkileriniz bile bebeğinize odaklanmış olabilir. Bunun sebebi, emzirme sırasında salgılanan oksitosinin aynı zamanda cinsel bir uyarıcı olmasıdır ve bazen besleme sırasında bir kadın uyarılabilir ve hatta orgazm bile olabilir.12


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük