Sıcak Havalarda Sağlıklı Bir Yaşam İçin 10 Öneri

Aşırı sıcak ve yüksek nem, çoğu zaman sağlığı ve yaşam kalitesini olumsuz etkiliyor. Ancak alınabilecek bazı önlemlerle yaz aylarını sıcağın olumsuz etkilerinden kurtarıp sağlıklı geçirmek mümkün. Hem de oldukça basit ve eğlenceli yöntemlerle. 

Suda jimnastik yapın 
Suyla tedavi tarih öncesi çağlardan beri uygulanan çok önemli bir yöntem. Bu nedenle suyu mutlaka hayatınıza sokun. Suyun direnci ve kaldırma kuvveti havaya göre çok daha yüksek. Vücuda temas eden su, hücrelerde yenilenme ve kaslarda gevşeme sağlıyor. Yüzmeseniz bile günde 45 dakikadan haftada 3 gününüzü mutlaka su içinde hareketle geçirin. Bu sayede hem spor yapmış hem de suyun gençleştirme özelliğinden faydalanmış oluyorsunuz.
 
Su altına dalın 
Su altı yüksek basınçlı bir ortam ve yüksek basınç dokulara normalden çok daha fazla oksijen gitmesini sağlıyor. Bu sayede de hücrelerde oksijen depolanıyor. Yüzme sırasında sağlanan tazelenme etkisi, su altında yüksek basıncın bu özelliği sayesinde çok daha yüksek yaşanıyor. Şuur bulanıklığı, ateşli hastalık ya da psikotropik ilaç kulllanan kişiler hariç herkes yaşa bakmasızın dalabiliyor. Hatta astım ya da kronik akciğer hastalığı bulunan kişilere de düzenli egzersiz ortamı sağlaması ve hücre yenilenmesine katkıda bulunmasıyla tedaviye  destek oluyor. Ayrıca kapalı ortamda nefes alamama korkusu yaşayanlar dalma sayesinde bu korkularını yenebiliyor.  
 
Dans edin 
Dans hem bir spor olması hem de mutluluk vermesi nedeniyle sağlığa son derece faydalı. Özellikle de eşli yapılan danslar vücuda ekstra enerji veriyor. Dans sırasında vücut mutluluk hormonu salgılıyor, eşli yapılan danslarda ayrıca dayanışma duygusu da ön plana çıktığı için sağlanan fayda artıyor.
 
Öğle saatlerini kapalı ortamda geçirin 
Özellikle ozon tabakasının incelmesi ve hatta delinmesinin ardından güneş ışınlarının olumsuz etkilerinden korunmak hiç kolay değil. Güneş ışınlarında zengin olan ultraviole,  DNA yapısının bozulmasına, dolayısıyla da bağışıklık sisteminin zayıflamasına dayalı otoimmün hastalıklar ve cilt kanseri oluşumuna zemin hazırlıyor. Bu nedenle güneşin dik olarak geldiği 11.00- 15.00 saatleri arasında kesinlikle dış ortamlarda bulunmayın. 
 


12


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük