Yaz Nezlesi

 

Alerjik nezle genellikle nisan-temmuz ayları arasında havada yoğun bulunan ot, ağaç polenleri ve küf mantarları ile oluşur. Bununla birlikte küresel iklim değişikliğinin alerjenlerin sayısında ve mevsiminde değişiklik yaptığına dair bilimsel veriler artmaktadır. Sanayi çağı öncesi atmosferik CO2 ve sıcaklık şartlarına göre, bugün bitkilerin daha yoğun polen ürettikleri saptanmakta, sonuçta atmosferik polen konsantrasyonu artmış bulunmaktadır. Bazı bilimsel araştırmalar iklim değişikliği ile polen zamanının erken başladığını ve geç bittiğini öne sürmektedir. Polenin havada bulunma süresi sıcaklık ve CO2 artışı ile birlikte uzamıştır. 

CO2 ve sıcaklık artışı polenlerin alerjenik etkisini artırdığı da saptanmıştır. Küf mantarlarının da polenler gibi atmosferde kaldığı ayların uzadığı anlaşılmıştır. Bütün bu alerjik hastalıkları artıran etkenlere karşı küresel iklim değişikliğini durduracak sözleşme ve kanunları benimsemek, uygun bitki dikimi ve bina yapımını doğru planlamak, havadaki alerjenleri ölçmek ve tahminlerde bulunmak, halk sağlığı açısından giderek önem kazanmaktadır.
 
Bu nezle alerjik mi yoksa soğuk algınlığı mı?
Alerjik nezlenin hapşırık, burunda dolgunluk ve tıkanıklık hissi gibi belirtileri vardır, bu belirtilerin hepsi virüslerin yol açtığı üst solunum yolu enfeksiyonlarında da olabilir. Soğuk algınlığı kışları daha sık olmakla beraber ilkbahar ve yaz aylarında da görülebilir. Her yıl aynı zamanda bulguların başlaması daha çok alerjik nezleyi düşündürür. Soğuk algınlığı 5-7 gün içinde geçerken haftalar veya aylar süren bulgular daha çok alerjiyi işaret eder. Polen ve küflerin havada azalması sırasında bulguların kaybolması ve sonra tekrar başlaması aralıklı gelen başka hastalıklar olarak yorumlanabilir. Aralıklı sık tekrar eden veya uzun süren belirtiler alerjik hastalığı akla getirmelidir. Aşağıdaki tablo soğuk algınlığı ile alerjik nezle arasındaki farkı anlamamız için yardımcı bir kaç ipucu içermektedir:
 
 
  Soğuk Algınlığı Alerjik Nezle
Mevsim Sonbahar, kış İlkbahar,yaz
Süre 5-10 Gün Haftalar, aylar
Ateş Nadir Hiçbir zaman
Öksürük Sık Bazen
Boğaz Ağrısı Sık Bazen
Burun-göz yanması, kaşınması Nadir Sık
Yorgunluk, halsizlik Sık Bazen
Genel ağrılar Bazen Nadir
 
 
Prof. Dr. Elif Dağlı - Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı

 1


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük