Uzmanlarımız

Uzm. Diyetisyen İpek Ağaca Özger( Kimdir? )
Beslenme ve Diyet

Vazgeçilmezimiz: ÇİKOLATA

 ‘Vaçgeçilmez besininiz nedir? ’ sorusunu danışanlarıma veya çevremdeki kişilere sorduğumda çoğunlukla  ‘Çikolata’ cevabını alıyorum. Kuşkusuz pek çoğumuzun vazgeçilmezidir çikolata! Peki niçin çikolata?, Ne kadar yemeli?, Sağlık ile ilişkisi nedir?, Hangi türünü tercih etmeli?, … gibi çikolata ile ilgili merak edilen konular üzerinde durmak istedim. 

Çikolatada sağlık için önemli olan pekçok minerali içerir
Çikolatada kalsiyum, fosfor, magnezyum, demir, çinko ve bakır mineralleri bulunmaktadır. Yapılan bazı araştırmalarda çikolatanın sadece kokusunun bile ruh halini olumlu etkilemede rolü olduğu görülmüştür. Bunun yanında çikolata olması gereken miktarda ve çeşitlilikte tüketildiğinde içerisindeki antioksidan maddeler (polifenol, epikateşin, kateşin gibi) dolayısıyla kanser hastalıkları ve kalp hastalıkları üzerinde olumlu etkileri bulunabilmektedir.
 
Bütün bu bahsedilen olumlu etkilerin yalnızca siyah (bitter) çikolatadan alınacağı; doymuş yağlardan zengin olan sütlü çikolata veya beyaz çikolatalardan aynı sonuçların beklenmemesi gerektiği bilinmelidir. 
 


123

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük