Kolikli Bebek Annesi Olmak

Her beş bebekten birinin doğumdan iki ya da üç hafta sonrasının öğleden sonrasında geç saatlerde başlayan, gece yatma saatine kadar süren normalden farklı, saatlerce sakinleştirilemeyen ağlama krizine tutuldukları bilinmektedir. Bu esnada o küçücük bebeğin dizlerini yukarıya doğru çektiği, yumruklarını sıktığı, gözlerini yumduğu, alnının kırıştığı, hareketli olduğu görülür. Bu kabusun adı koliktir (karın ağrısı). Sonsuza kadar süreceği düşünülse de on ikinci haftada sorun düzelmeye başlar, bebeğinizin gelişimine göre ortalama 3. ayda sorunortadan kalkar.

Pek çok anne baba kolayca itiraf etmese de kronik olarak ağlayan bebeklerin ebeveynleri korkunç hislere, düşüncelere kapılabilirler. Bu durum kalıcı olmadığı sürece normaldir ancak bu zorlu süreçte bakım verenlerin ruh ve akıl sağlıklarını koruyabilmeleri gerekmektedir.
 
Koliğin devam ettiği iki-üç ay süresince akıl ve ruh sağlığınızı koruyabilmeniz için aşağıdaki önerileri deneyebilirsiniz.
 
Ara verin 
Kolik sancısı çeken bebekle haftanın yedi gün uğraşmışsanız eşiniz, sağlığınız ve işiniz gerginliğinizden etkilenecektir. En azından haftada bir gün, daha ideali bebeğinizin ağlama saatleri içinde günde birkaç saat mola verin ve bebekle başkalarının ilgilenmesini sağlayın. Eğer bütçeniz el veriyorsa parayla bir yardımcı tutun, ya da annenizden veya başka bir akrabanızdan, arkadaşınızdan yardım alın.
 
Küçük yaygaracınız sayesinde siz ve eşiniz baş başa rahat bir akşam yemeği yiyemiyorsanız arada sırada yemek yemek üzere dışarı çıkın. Eğer dışarıda yemeğe çıkmak pratik değilse yürüyüşe veya bir arkadaşınızı ziyarete gitmeyi deneyin (tercihen küçük bebeği olmayan bir arkadaşınızı).
 
Bebeğe mola verin 
Ağlayan bebeğinize yanıt verin ancak tüm ihtiyaçları, ağlamasında hiçbir değişiklik yaratmadan karşılandıktan sonra (yedirme, gazını çıkarma, altını değiştirme, rahatlatma, vs.) bebeğe sizden uzak kalması için yatağına veya beşiğine koyarak bir mola verin. Bebeğin sizin kollarınız yerine 10--15 dakika süreyle yatağında veya beşiğinde ağlaması bir zarar vermeyecektir. Bu arada sizde başka şeylerle uğraşırsınız, uzanırsınız, bulaşıkları yıkarsınız, kek pişirirsiniz, televizyon izlersiniz veya birkaç sayfa kitap okursunuz. Bebeğiniz dinlenmiş bir anneyi perişan bir anneye tercih edecektir.
 
Bu sürecin geçici olduğunu kendinize hatırlatın 
Kolik ağrısı 3 hafta kadar süren, 4-6. haftada şiddetlenen sancıdır. Bu sancı minik bebeğinizin 3. Ayını doldurmasıyla birlikte yok olacaktır. Bu süreç içerisindeyken olumsuz duygulardan ve düşüncelerle boğuşurken kendinize sürekli bu ağrıların geçeceğini hatırlatın, böylelikle yeni yaşamınıza bu sancının da dahil olduğu düşüncesinden vazgeçmiş olursunuz.


123


Article Düzenle

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük