Uzmanlarımız

Psikolog Serap Duygulu( Kimdir? )
Ruh Sağlığı

Pabucu Dama Atılan Babalar

 

Anne adayının hamileliğiyle beraber bir bebek beklemenin verdiği o müthiş heyecan evliliğin de bütün çehresini değiştirir. Doğacak bebekle beraber hayatın tamamen değişecek olması hem çok büyük heyecan yaratır hem de kaygıya yol açar. 

Gerek anne gerek babanın hamileliğin başlangıcında öncelikli endişesi bebeğin sağlıklı doğup doğmayacağı iken, ilerleyen aylarda bu endişe ayrı yönlere kaymaya başlar.
 
Hamileliğe ilişkin bilinen en belirgin durum anne ve bebeğinin daha doğum gerçekleşmeden başlayan inanılmaz birliktelikleri ve iletişimleridir. Anne neredeyse hamileliğinin her anında bebeğinin kalp atışlarını, hareketlerini, nelere nasıl tepki verdiğini gayet iyi gözlemler ve yakından bilir. Oysa bu yakın ilişki baba ve bebek için asla söz konusu olamaz. Baba hamileliğin başlangıcından doğuma kadar olan bütün süreçlerde hep dışarıdan olayı izleyen üçüncü kişi konumundadır. Baba genetik olarak anne kadar yakınken, katılımcı olarak maalesef bunu hem kendisi hissedemez hem de bebeğine hissettiremez.
 


12345678

UZMANIN DİĞER YAZILARI

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük