Uzmanlarımız

Art Terapist Çetin Özbey( Kimdir? )
Ruh Sağlığı

Çocuklar ve Bilgisayar Oyunları

 


Bilgisayarın çocuklar için eğitsel yayarı hâlâ tartışma konusudur. Kimi yararlarını öne sürerken kimi de zararlı olduğunu savunur. İnsan yaşamına getirdiği kolaylık ve yararları tartışılamaz; ancak işin içine çocuklar girince ve çocukların gelişimini olumsuz etkileme olasılığı söz konusu ise, üzerinde durup etraflıca tartışmak gerekir. Bilgisayar ne kadar faydalı olursa olsun, gerek yetişkinler gerekse çocuklar için kontrolsüz kullanıldığında tehlikeli olmaya başlar.

Birçok evde bilgisayar olmasına rağmen, çocuğa ayrı bir bilgisayar alınır ve odasına konulur. Eskiden karne hediyesi olarak bisiklet revaçtayken, günümüzde bilgisayar öne çıktı. Takdir veya teşekkür alan çocuğa, babası hediye olarak ya bilgisayar almakta, ya da eski bilgisayarı daha yüksek özelliklere sahip bir bilgisayarla değiştirmektedir.

Kimi ebeveyn, çocuğunun bilgisayarla erken tanışmasını ister. Onlara göre çocuk, bilgisayarla ne kadar erken tanışırsa, ileride o kadar mükemmel bir bilgisayarcı olacaktır. Çocuğun bilgisayarla erken tanışması onun bilgisayar mühendisi olacağını göstermez. Birçok ebeveyn ise, bilgisayarın eğitsel yararına inandığı için önem verir. Çocuğun bilgisayarla ders çalışacağını düşünerek odasına koyar ve çocuğu bilgisayarla baş başa bırakır. Hatta çocuğa her hafta bir bilgisayar oyununu alır. Çocuk, bilgisayara bağımlı hale gelince de şikâyet etmeye başlar. Son zamanlarda anne babaların en çok şikâyet ettikleri konu, çocuklarının sürekli bilgisayarla oynamaları yönünde ağırlık kazanmaktadır.123

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük