Uzmanlarımız

Uzm. Dr. Tuna Gül Han( Kimdir? )
Çocuk Sağlığı

Çocuklarda Sık Rastlanan Bulaşıcı Hastalıklar

Okul döneminde en sık karşılaşılan bulaşıcı hastalıkların belirtilerinin çocukların bünyelerinde yetişkinlere göre daha yavaş ilerlemektedir. Çocuklarda en sık görülen bulaşıcı hastalığın A tipi sarılıktır. Özellikle dışkı ile kirlenmiş yiyeceklerle, dışkı ve ağız yoluyla bulaşan A tipi sarılık okul çocuklarında sık görülmektedir. Sarılıktan korunmanın yolu ise aşılama, gıda ve el temizliğidir.

Kızamık ve Kızıl’a Dikkat
Kızamığın kış ve ilkbahar aylarında daha sık görülmektedir. Kızamık aşılanmamış ya da hastalığı geçirmemiş herkese bulaşabilir. Damlacık yoluyla bulaşma olur.
 
Bulaşıcılık döküntü başlamadan 2 gün önce başlar ve döküntü kaybolduktan 4 gün sonra devam eder. Kuluçka süresi 8-12 gündür. Ateş, burun akıntısı, gözlerde sulanma, öksürük başlangıç belirtileridir. 2-3 gün sonra yüzden başlayıp vücuda yayılan kırmızı döküntüler ve ağız içinde beyaz lekeler (koplik) görülür. Kızıl da daha çok okul çağı çocuklarında yaygın olarak görülür, 3 yaş altı ve erişkinlerde nadirdir. Kuluçka süresi 2-5 gündür. Hastalığın süresi 1-2 haftadır.
 


123

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük