Uzmanlarımız

Uzm.Psikolog Deniz Tunçer( Kimdir? )
Ruh Sağlığı

Doğum Korkusunu Yenmek

Doğum, her kadın için çok farklı anlamlar içeren, içinde heyecan, korku, sevinç, merak, kaygı gibi çok farklı duyguların birlikte yaşandığı bir durumdur. Her ne kadar bazı duygular tüm kadınlar için ortak olsa da, farklılıkların belirgin olduğu, hatta kadının kendi doğumlarında bile farklılıkları yaşadığı bir durum olduğu aşikardır.  Doğum konusunda artık mit  haline gelmiş kaygı ve korkular, bilinmeyen her durumda olduğu gibi yoğundur. Çevresinde abartılı doğum hikayeleri anlatıldığını duymayan kadın yoktur. Doğum korkusu yaşanmasının, en azından belli bir ölçüde yaşanmasının doğal bir durum olduğunu kabullenerek, bu konudaki korkuyla yüzleşmek ve başa çıkma  yöntemleri oluşturmak, bu konuda hamile bir kadının yapabileceği en doğru şeydir. Hamile bir kadın bu korkuyla baş etmek için neler yapabilir, bunu aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür; 

  • Öncelikle hamilelik ve doğum konusunda doğru ve tam bir bilgi edinilmelidir. Bir konuda bilgi sahibi olmak korku ve kaygıyı önemli ölçüde azaltır. Bu konuda daha çok, hekimlerden alınan bilgilerin daha doğru ve güvenilir olacağına dikkat edilmeli, bilgi kaynağının öneminin farkında olunmalıdır.  
  • Doğumla ilgili kararların verilmesinde, özellikle, sezaryen mi, yoksa vajinal doğum mu, tercih edebilmesi için, hamile kadına hekim yardımı, yanı sıra eşin desteği çok önemlidir. Her iki doğum şeklinin olumlu ve olumsuz yanları konusunda bilgilenmesi ve kendisi için en doğru kararı almasında yardımcı olunmalıdır. 
  • Hamile kadının özellikle doğuma ait belli konularda daha yoğun korkuşlar varsa, bununla ilgili hekim bilgisine başvurularak giderilmeye çalışılmalıdır. Örneğin, Normal doğum veya sezaryenle doğum veya doğum konusundaki riskler gibi… 
  • Doğum konusunda hamile kadının bilgilenmesi kadar, bilinçlenmesi de çok önemlidir. Düşük de olsa, doğumda bazı risklerin varlığıdır. Bebek için az da olsa bazı risklerin yaşanabileceğinin farkında olunmasıdır. Bunun yanı sıra hamile kadının, doğumun bir miktar ağrı olmadan gerçekleşmeyeceğini kabullenmesi gerekmektedir. Özellikle hamile bir kadın bilmelidir ki, bu ağrının psikolojik yanı da vardır. Bunun nedeni de, anne adayının doğumdan korkmasıdır. 
  • Doğumla ilgili özellikle vurgulanması gereken bir durumda her bireyin farklı ağrı eşiklerinin olmasıdır. Ağrı eşiğinin bilinmesi doğumun kolaylaştırılmasında önemli bir etkendir. Doğumdan önce anne adayının bunun farkında olması doğum kaygısının kontrolüne yardımcı olacaktır. 

 12

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük