Uzmanlarımız

Uzm.Psikolog Deniz Tunçer( Kimdir? )
Ruh Sağlığı

Doğum Korkusunu Yenmek

  • Doğum konusunda verilecek kararların eşin yardım ve desteği ile olması gerektiğinin farkında olunmalıdır. Baba adayı eşinde, hamilelik ve doğum konusunda anne adayı kadar bilgi sahibi olmalı ve eşini destekleme konusunda en az onun kadar aktif olmalıdır.  
  • Doğumla ilgili planlamalın yapılması da, bu konudaki kaygı ve korkuları azaltan unsurlardan biridir. Doğumun nerede yapılacağı, hastaneye zamanında ulaşım, doğum sonrası eve dönüldüğünde evin hazırlanmış olması, hastanede gerekebilecek eşyalar, doğumda bulunması istenen kişilerin haberdar edilmesi gibi, pek çok konuda gereken hazırlıkların planlanmış olması gibi, pek çok şeyin detaylandırılması  hamile kadını önemli ölçüde rahatlatacaktır.  
  • Doğumla ilgili ekonomik şartların planlanması da hamile kadını rahatlatacak faktörlerin içerisinde yer alır. 
  • Hamile kadının doğum sonrası yaşamı konusunda bilgilendirilmesi de doğumla ilgili kaygıları hafifletecektir. Bebeğin bakımı, doğum sonrasında eşle iletişim, sosyal yaşam, cinsel yaşam gibi konuların hamile kadının düşünce sisteminde kaygı yaratmaması için bilgilendirme önemlidir. 
  • Hamilelik sürecinde eşin destekleyici bir yaklaşımda olması, çiftin arasında bu döneme özel bir iletişimin oluşturulması, doğumla ilgili kaygıların eşle paylaşımı bu konudaki kaygı ve korkularla baş etmeyi kolaylaştıracaktır. 
  • Doğuma yönelik kaygı ve korkularla  ilgili, hamile kadının yakın çevresinden sosyal destek alabilmesi, bu duygulanımıyla baş etmesine yardımcı olacaktır. 
  • Hamile kadının doğunla ilgili kurslara katılması, eğer mümkünse eşiyle birlikte bu kurslara katılması doğum korkusuyla baş etmesini kolaylaştıracaktır. Hem konuyla ilgili bilgilenmesi, hem de kendisiyle aynı süreci yaşayan hamile kadınlarla birlikte bu süreci paylaşması, hamile kadının bu süreci atlatmasında önemli bir yardımcıdır.Anne adayının planlı olarak hamile kalmış olması da, doğumla ilgili korkular ve kaygılarla daha kolay baş etmesinde etkili bir unsurdur.Doğuma yönelik kaygı ve korkularla baş etmenin mümkün olmadığı veya anne adayının çok fazla sıkıntı yaşaması durumunda, profesyonel anlamda bir psikolojik destek  alınması yararlı olacaktır.

 12

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük