Uzmanlarımız

Uzm.Psikolog Deniz Tunçer( Kimdir? )
Ruh Sağlığı

Babaların Hamileliği ve Couvede Sendromu

 

Hamilelik bir çiftin yaşantısına heyecanıyla olduğu kadar çift için getirdiği sorunlarla da karakterize bir yaşam olayıdır. Hamilelik dönemi sorunlarından bahsedilirken sadece kadının bu dönemde yaşadığı sorunlardan bahsedilmemektedir. Bu dönem baba adaylarının da sorun yaşadığı, adeta babaların da hamile kaldığı bir dönemdir. Özellikle çiftin ilk çocukları ise, bu sorunlar hem anne adayı, hem de baba adayı tarafından en yoğun şekliyle yaşanır. 

Couvede Sendromu
Eşi hamile olan bazı erkeklerin bu dönemde duyarlılıkları artar ve eşleriyle benzer sıkıntlar yaşamaya başlarlar, buna Couvede Sendromu adı verilir. Couvede  sendromu yaşayan erkekler, hamile olan eşleriyle benzer belirtiler ortaya koyar. paylaşır. Couvade sendromu dendiğinde, erkeklerin yaşadığı aşırı duyarlılık halinden bahsedilmektedir.
 
Burada hamile bir kadının yaşadığı tipik hamilelik belirtilerinden bahsedilmektedir. Hamilelik sürecinde ortaya çıkan mide bulantıları, aşermeler, kramplar, kilo alma gibi çok bilinen belirtiler, baba adayında da ortaya çıkar. Couvede Sendromu, çoğunlukla üçüncü ay civarında görülür. Ancak kişiye göre bazı farklılıklar olması mümkündür. Genellikle hamile eşin kilosunun artmasıyla birlikte baba adayının da kilosu artmaya başlar. İlginç bir şekilde, baba adaylarında hormonal değişimler gözlemlenir. Örneğin, doğuma yakın zamanlarda prolaktin adı verilen, süt üretmeye yarayan hormon salgılanması ortaya çıkar. Baba adayının testesteron hormonu seviyesi düşer ve östrojen hormon seviyesi artar. 
 


1234

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük