Uzmanlarımız

Art Terapist Çetin Özbey( Kimdir? )
Ruh Sağlığı

Çocuğu İştahsız Yapmak

Birçok annenin çocuğuyla ilgili temel kaygısı çocuğun iştah durumudur. Bu kaygı çocuğu iştahsız yapan temel nedendir. Annenin kaygıları ilk 6 ay içerisinde ortaya çıkar ve yıllarca sürer. Anne sütünün bebeğe yetmediğini, bu sebeple bir an evvel ek besinlere geçmesi gerektiğini düşünür. Oysa ilk altı ay boyunca anne yeterli miktarda sıvı aldığı sürece sütü bebek için yeterli olacaktır. Bebeğin gelişiminde bir olumsuzluk görüldüğünde yani bebeğin ağırlığı ve boyu standart ölçülerin altına düştüğünde annenin sütünün yetersiz olabileceği düşünülebilir.

Bebeğe ek besinler vermeye başlayan anne, bebeğinin gereksinim duyduğu besin miktarından fazlasını yedirmeye çalışır. Çoğu zaman bebek doyduğunu belirten tepkiler vermesine karşın, anne ısrarla yedirmeyi sürdürür. Bebek, ağzına uzatılan kaşığı almamak için dudaklarını sıkı sıkı kapattığı halde anne, ağzını açması için bebeğin burnundan tutarak sıkar. Canı acıdığı için ağzını açan bebek, kaşıktaki besini zorla yutmaya çalışır. Bazen bebek zorla ağzına koyulan yiyeceği geri çıkarttığı halde anne, kaşığı yeniden doldurarak ağzına koymaya çalışır. Bazen de çok yedirilmekten dolayı, bebek bütün yediklerini kusarak çıkarır, aradan birkaç dakika geçmeden anne, bebeğe yeniden yiyecek verir. Bu tür kaygılar taşıyan anneler, doyduğunu ifade edebilen yaşa gelen çocuklara bile zorla yemek yedirmeyi sürdürürler.

Çocuğun iştahsız olduğunu düşünen ve çocuğa zorla yemek yediren anneler için, yemek saatleri işkenceden farksız olur. Kimi kaşıkla, tabakla çocuğun peşinden gider, kimi bir kaşık daha yemesi için yalvarır, kimi ödül vaadinde bulunur, kimi korkutmaya çalışır, kimi komşu çocuğuyla kıskandırır, kimi de elini ayağını tutarak zorla yedirir. Çocuğun yemek yemesiyle ilgili kaygı taşımak ve bu kaygıyı çocuğa yansıtacak davranışlarda bulunmak, çocuğu iştahsızlığa sürükler. Çocuk, acıktığında veya doyduğunda bunu davranışlarıyla veya sözel olarak ifade edebilir. Bu konuda annenin ısrarcı olması doğru bir tutum değildir. Çocuğun doyup doymamasına annenin karar vermesi, onun duygusal gelişimini de olumsuz etkiler.

Çocukların iştahsız olmasında birçok faktör rol oynar. Bunların başında psikolojik ve fiziksel etkenler gelir. Psikolojik etkenler çocuğun çevresiyle olan olumsuz ilişkilerinden kaynaklanır. Ayrıca çocuğun kendisinden ve dış koşullardan kaynaklanan geçici iştahsızlık durumları da oluşabilir.123

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük