Uzmanlarımız

Art Terapist Çetin Özbey( Kimdir? )
Ruh Sağlığı

Çocuğunuzun Dil Gelişimini Engellemeyin

Dil ve konuşma gelişimi çocuktan çocuğa farklılık göstermekle birlikte bütün çocuklar genellikle birbirine yakın dönemlerde konuşmaya başlarlar. Bazı çocuklar, zihinsel ve gelişimsel herhangi bir problem yaşamadıkları halde yaşıtlarından daha geç konuşurlar. Bunun önemli bir nedeni çocuğun konuşmasını destekleyici çalışmaların yapılmaması ve gerekli ilginin verilmemesidir. Bazı ebeveynlerin yanlış davranışları ve çocuğa hatalı yaklaşımları, çocuğun konuşmasını geciktirebilir.


Konuşma, her ne kadar zihinsel gelişimle bağlantılı bir yetenekse de, çevresel etkenler konuşmanın gelişmesinde oldukça önemlidir. Bazı çocuklarda konuşma ve dil gelişimi normal düzeydedir; fakat çeşitli konuşma bozuklukları da görülür. Örneğin, kekemelik çeşitli düzeylerde görülebilir, “r” yerine “y” veya “I”, “ş” yerine “s”, “s” yerine “t” diyebilir ve birçok kelimeyi yanlış telaffuz edebilir.

Bazı konuşma bozuklukları yapısal olurken, bazıları da çevresel faktörlerden kaynaklanır. Örneğin, çocukla konuşulurken bebek dilinin sürekli kullanıldığı durumlarda çocuklarda konuşma bozukluğunun görülme olasılığı yüksektir. Çalıştığım kurumda bir bayan arkadaşımızın 3 yaşlarında bir torunu vardı. Sürekli torunuyla ilgili anılarını anlatırken, çocuğun konuşmalarına yer verirdi ve bu konuşmaları aktardığında bebek dilini kullanırdı. Ben de çocuğun konuşmasının o düzeyde olduğunu düşünmüştüm. Bir ara torunuyla geldi. Çocuğun çok güzel konuştuğunu görünce şaşırdım. Hiçbir kelimeyi hatalı kullanmıyordu. Buna rağmen sevgili teyzemiz çocukla bebek dilini kullanarak konuşuyordu. Böyle davranmaması gerektiğini söylediğimde şu cevabı vermişti: “Çok sevimli olduğu için onunla böyle konuşuyoruz, yakın çevremizdeki herkes onunla böyle konuşuyor.” 8-9 ay sonra çocukla karşılaştığımda konuşmasının bozulduğunu fark ettim ve adeta şoke oldum. İlk tanışmamızda r, s, t, ş vb sesleri cümle içinde çok güzel çıkarabilen çocuk, bu sesleri şimdi söyleyemiyordu ve adeta kasıtlı olarak babaannenin konuşmasını taklit ediyordu. Çocuğun konuşmasının iyi olması çevresindekilerin konuşmasının iyi olmasına bağlıdır. Çocuğun iletişim içinde olduğu kişiler güzel bir konuşmaya sahiplerse, çocuğun da konuşması güzel olur.123

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük