Uzmanlarımız

Uzm. Diyetisyen İpek Ağaca Özger( Kimdir? )
Beslenme ve Diyet

0-1 Yaş Beslenmesi Çok Önemli!

Yeterli ve dengeli beslenme; büyüme, gelişme ve sağlığın korunması için her yaşta çok önemlidir. Çocukluk çağında kazanılan doğru beslenme alışkanlıkları besin ögelerinin yeterli ve dengeli şekilde karşılanması ve çocuk tarafından kazanılan doğru beslenme alışkanlıkları, yetişkin döneminde meydana gelebilecek kalp-damar hastalıkları ve diğer kronik hastalıkların oluşumunu ortadan kaldırabilecektir. Bu sebeplerden dolayı bebekler ayına uygun şekilde yeterli ve dengeli beslenmelidir. Bebeklerin boy ve ağırlıkları düzenli aralıklarla ölçülerek büyüme ve gelişmesi takip edilmelidir. 

Bebeğe doğar doğmaz ANNE SÜTÜ verilmelidir.

Doğumdan hemen sonra gelen sarı renkli koyu süt (kolostrum), hastalıklara karşı koruyucu pek çok madde, çeşitli besin öğeleri, vitaminler ve mineraller içerir. Kolostrum bebeğinizin ilk aşısıdır. İlk 3 – 5 gün salgılanan bu sütten yararlanmak için bebek mutlaka doğar doğmaz emzirilmelidir.

Anne Sütünün yeterli olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Bebeğinizin her ay düzenli olarak kilosunu izleyin. İlk 20 günde 400-500 gram, 6. aya kadar her ay ortalama 600-800 gram ve 6. aydan sonra da her ay ortalama 400-600 gram ağırlık kazanıyorsa bebeğiniz sağlıklı şekilde büyüyor ve sütünüz yeterli demektir. Anne sütünden başka hiçbir ek besin vermenize gerek yoktur. Genelde anneler sütlerinin bebekleri için yeterli olmadığı düşüncesine kapılırlar. Fakat unutulmamalıdır ki; bebeğinizi emzirdikçe süt salınımı da artacaktır. Bebeğin emzirme saati beklenmemeli, bebek her istediğinde emzirilmelidir.1234

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük