Uzm.Psikolog Sinem Olcay Kademoğlu
sinem@istanbulparentingclass.com

 

İstanbul Parenting Class
sinem@istanbulparentingclass.com
www.istanbulparentingclass.com
Zeytinoğlu Cad. Arzu 1 Apt. No:2 Diare:27Etiler/İstanbul
T&F: 212 351 90 01
 

Sinem Olcay, Psikolog ve Gelişim Uzmanı, 2003 yılında Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Lisans eğitiminin bir kısmını üniversiteler arası değişim programına kabul alarak State University of New York, Binghamton’da sürdürdü. Amerika’daki eğitimi sırasında erken dönem çocuk gelişimi, anne-babalık davranışları ve aile psikolojisi konularıyla ilgilenmeye başladı. Bu ilgisinin uzantısı olarak Boğaziçi Üniversitesi’nde yürütülen, sosyal uyum sorunu olan çocuklara yönelik süpervizyonlu mentorluk çalışmasına bir yıl boyunca devam etti. Daha sonra gelişim güçlüğü olan çocuklar ve ailelerine hizmet veren özel bir danışmanlık merkezinde çalıştı. 

     
Yüksek lisans eğitimini Koç Üniversitesi Gelişim Psikolojisi Bölümü’nde tamamladı. Yüksek lisans eğitimi sırasında araştırma ve öğretim asistanlığı yaptı. Tez çalışmasını yürütmek üzere Ruhr Universität Bochum’a gitti ve Volkswagen Almanya tarafından desteklenen Türk ve Alman aileleri gelişimsel olarak inceleyen bir araştırma projesinde görev aldı. Bu çalışmadan “Türk Göçmen ve Alman Ailelerde Anne-Babalık Uygulamaları ve Okul Öncesi Çocuklarının Zihinsel Becerileri” adlı bir yüksek lisans tezi yazdı. Tez çalışmasını, 18th International Congress of the International Association for Cross-Cultural Psychology ve 14. Ulusal Psikoloji Kongresi’nde sözel bildiri olarak sundu. Yüksek lisans eğitimi sırasında anne-baba eğitimi ile çocuk gelişimini desteklemeyi hedefleyen müdahale programlarını teorik olarak incelemeye yoğunlaştı. Mezun olduktan sonra Amerika ve İngiltere’ye gözlemci olarak giderek, erken dönem anne-baba eğitim programlarının uygulamalarını inceledi ve yurtdışındaki araştırma-temelli, etkinliği saptanmış programların Türkiye’ye adaptasyonunu yaptı. Ülkemiz için hazırladığı bu programları anne-babalara ulaştırmak amacıyla 2007 yılında Gülfem Vardarlı ile İstanbul Parenting Class’ı kurdu.

Sinem Olcay İstanbul Parenting Class’ta yürüttüğü anne baba eğitimi çalışmalarında, erken dönem çocuk gelişimi bilgisini pragmatik ve destekleyici bir yaklaşımla birleştirerek anne babalara çocuk yetiştirme konusunda bilimsel temelli danışmanlık sağlamaktadır. Hazırladığı “Merhaba Bebek” ve “Çocuğumla 1-3 Yaş” isimli anne baba eğitim programlarının amacı ebeveynlere gelişimi-destekleyici ebeveynlik becerileri kazandırmak; mutlu, sevecen ve karşılıklı olarak zevk alınan bir ebeveyn-çocuk ilişkisini teşvik etmek böylece çocukların sosyal, duygusal ve zihinsel gelişim potansiyellerini gerçekleştirebilmesini sağlamaktır.
 

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük