Uzmanlarımız

Prof. Dr. Sabiha Pektuna Keskin( Kimdir? )
Ruh Sağlığı

Çocuklarımıza Rol Model Olmak: Bir Yaşam Biçimi

 Kendiyle barışık, geleceğe umutla bakan, iradeli, evine eşine işine sadık, küçüklerine şefkatli, büyüklerine saygılı bir çocuk yetiştirmek için ne yapmalı?

 
Anne olup da, bu sorunun yanıtı aramayan yoktur dense abartılmış olmaz. Ancak, bu sorunun yanıtının 3-5 sözle sınırlanır bir öneri demeti olduğunu sanmak, gerçekten bir yanılgıdır.
 
Bir çocuğun kendiyle barışık ve geleceğe umutla bakabilmesi, ilk 3 yaşta kendisine anne sıcaklığında bir bakım verilmesiyle gerçekleşebilir. Bu şekilde, çocuğun kimliği kendine uygun gelişir. Dolayısıyla kendiyle barışık bir yetişkinin temeli atılır. Bu şekilde çocuk, emin bir çevrede olduğunu anlar ve geleceğe umutla bakabilir. Çocuğun kaka terbiyesi adı altında, onun kararlı bir yetişkin olması örselenmezse, iradenin temeli atılmış olur.
 
Onun, oyun oynayarak sosyalleşmesi ve yaşıtları arasında yarışabilmesine imkan verilirse, onun bir eş seçip bir meslek erbabı olabilmesi ve amacına yönelik sabırla iş yaşamında başarılı olabilir. Anlaşılan, gurur duyulacak bir çocuk yetiştirmek, öyle 3-5 kelamla sınırlanır ve kolay elde edilir bir sonuç değildir. Bir yaşam ve yaklaşım biçimidir. Üstelik çocuğun doğumundan itibaren, adım adım kazanılan süreçlerin ortak paydasıdır.


12

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük