Uzmanlarımız

Prof. Dr. Sabiha Pektuna Keskin( Kimdir? )
Ruh Sağlığı

Çocuğu Doğru Anlamak

Aslında ne demek istiyor?

Saçları at-kuyruk kıvır kıvır, hiç susmamacasına konuşuyor bıcır bıcır… Kaydırakta salıncakta hopluyor, zıplıyor;  kıpır kıpır… Tatlı mı tatlı kısacası… Benzer yaşta bir diğeri yanaşır yanlarına, elinde oyuncağı, ancak konuşamıyordur diğeri onun gibi. Sadece birkaç kelimesi vardır idare edecek kadar gündelik yaşamını…  O da tek tük, “Anne, baba, aç, ver… “ gibi. Bu engel olmaz parkta oynamaya ve oynarlar gülüş çığrış. 
 
“Sizin ki konuşamıyor” der;  bıcır bıcır, hiç susmadan konuşanın annesi. “Çok şükür yeni yeni konuşmaya başladı” der diğeri. “Bir aydır televizyonu kapattık” diye devam eder. “Nasıl olur? Benimki doğduğundan beri televizyon karşısındadır” der;  bıcır bıcır hiç susmadan konuşanın annesi ve devam eder  “Televizyon olmasa nasıl oyalanır ve hem nasıl yemek yer? Bakın ne güzel konuşuyor. Üstelik harfleri, sayıları ve hatta tabelalarda ne yazdığını bile bilir, televizyon sayesinde.”
 
 “Bir de yanımıza alıp uyuduk son bir aydır. Onun da etkisi oldu konuşmaya başlamasında, çünkü sabaha kadar huzursuzdu, yavrum” diye devam eder diğeri.  Buna da çok şaşırır bıcır bıcır hiç susmadan konuşanın annesi; çünkü onunki doğduğundan beri kendi odasında yatmaktadır. Doğal olarak bir ara çok ağlamıştır ama kararlı olursan, almazsan yanına sonunda susar çocuk. Kalksa da geceleri bir iki mıkırdar, uyur yine gerisin geri. Görüldüğü gibi konuşması da mükemmeldir.


123

Yorum Ekle

Web Tasarım Data1        

İsim Bankası

Reklam Verin

Tatlı Sözlük